Koniec największej wojny handlowej świata. Trump i Xi Jinping zawarli rozejm

Donald Trump i Xi Jinping porozumieli się w sprawie zakończenia wojny handlowej
Donald Trump i Xi Jinping porozumieli się w sprawie zakończenia wojny handlowej Gage Skidmore / Wikipedia
Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się w trakcie szczytu G20 w Buenos Aires co do zakończenia wojny handlowej. W trakcie 2,5 godzinnej rozmowy Donald Trump miał m.in. zrezygnować z pomysłu drastycznego podniesienia ceł na chińskie produkty od stycznia przyszłego roku.


Jest zapewne zbyt szybko, by strzelać korkami od szampana, inwestorzy powinni być jednak zadowoleni. USA i Chiny wstępnie porozumiały się w sprawie złagodzenia polityki handlowej.

We wrześniu Biały Dom poinformował, że od stycznia 2019 roku nałoży 25 proc. cła na towary warte 50 mld dolarów rocznie i podniesie z 10 do 25 proc. na produkty wartości 200 mld dolarów rocznie.

Donald Trump postawił jednak istotny warunek. Ustalenia staną się nieaktualne jeżeli Chiny nie spełnią swoich obietnic w ciągu 90 dni. Chodzi tu o kwestie transferu technologii, własności intelektualnej czy cyberkradzieży. Xi Jinping zobowiązał się również kupować „bardzo dużą” ilość produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych. Wszystko po ot, by zmniejszyć deficyt USA w handlu z Chinami.

– To było znakomite i produktywne spotkanie otwierające drogę do niezliczonych możliwości współpracy dla Chin i Stanów Zjednoczonych – powiedział po zakończeniu spotkania dziennikarzom prezydent Donald Trump.

Przed rozpoczęciem szczytu inwestorzy byli pełni obaw. Trump groził, że rozważa dalsze podnoszenie ceł. W efekcie akcje na Shanghai Composite spadły o 9 proc. W dół, o 8 proc., poszły też ceny ropy naftowej.

Atmosfery nie poprawiły też zapewne doniesienia mówiące o tym, że prezydent USA może być podsłuchiwany przez Chińczyków. New York Times pisał, że Trump mocno im to ułatwia korzystając z niezabezpieczonego przez służby specjalne, starego iPhone'a.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.