Koniec największej wojny handlowej świata. Trump i Xi Jinping zawarli rozejm

Donald Trump i Xi Jinping porozumieli się w sprawie zakończenia wojny handlowej
Donald Trump i Xi Jinping porozumieli się w sprawie zakończenia wojny handlowej Gage Skidmore / Wikipedia
Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się w trakcie szczytu G20 w Buenos Aires co do zakończenia wojny handlowej. W trakcie 2,5 godzinnej rozmowy Donald Trump miał m.in. zrezygnować z pomysłu drastycznego podniesienia ceł na chińskie produkty od stycznia przyszłego roku.

Jest zapewne zbyt szybko, by strzelać korkami od szampana, inwestorzy powinni być jednak zadowoleni. USA i Chiny wstępnie porozumiały się w sprawie złagodzenia polityki handlowej.

We wrześniu Biały Dom poinformował, że od stycznia 2019 roku nałoży 25 proc. cła na towary warte 50 mld dolarów rocznie i podniesie z 10 do 25 proc. na produkty wartości 200 mld dolarów rocznie.

Donald Trump postawił jednak istotny warunek. Ustalenia staną się nieaktualne jeżeli Chiny nie spełnią swoich obietnic w ciągu 90 dni. Chodzi tu o kwestie transferu technologii, własności intelektualnej czy cyberkradzieży. Xi Jinping zobowiązał się również kupować „bardzo dużą” ilość produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych. Wszystko po ot, by zmniejszyć deficyt USA w handlu z Chinami.

– To było znakomite i produktywne spotkanie otwierające drogę do niezliczonych możliwości współpracy dla Chin i Stanów Zjednoczonych – powiedział po zakończeniu spotkania dziennikarzom prezydent Donald Trump.

Przed rozpoczęciem szczytu inwestorzy byli pełni obaw. Trump groził, że rozważa dalsze podnoszenie ceł. W efekcie akcje na Shanghai Composite spadły o 9 proc. W dół, o 8 proc., poszły też ceny ropy naftowej.

Atmosfery nie poprawiły też zapewne doniesienia mówiące o tym, że prezydent USA może być podsłuchiwany przez Chińczyków. New York Times pisał, że Trump mocno im to ułatwia korzystając z niezabezpieczonego przez służby specjalne, starego iPhone'a.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.