Oto jak minister chce nam dać pieniądze na rachunki za prąd. Po nim choćby potop

Krzysztof Tchórzewski przerzuci ciężar polityki energetycznej państwa na barki kolejnego ministra i kolejnego rządu.
Krzysztof Tchórzewski przerzuci ciężar polityki energetycznej państwa na barki kolejnego ministra i kolejnego rządu. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta i 123RF
Fundusz Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej – tak ma się nazywać nowy organ, który będzie łagodził skutki podwyżek cen prądu. Minister Tchórzewski proponuje powołać go specjalną ustawą, która ma działać przez rok. Co będzie potem? To już nie jego zmartwienie.


Poznaliśmy szczegóły proponowanego przez ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, rozwiązania, które może nam ulżyć podczas nieuchronnie nadchodzących olbrzymich podwyżek cen prądu.

Jak informuje "Puls Biznesu", ich koszt weźmie na siebie Fundusz Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku klientów biznesowych.

Projekt jest już ponoć na ukończeniu i w tym tygodniu ma trafić pod obrady Sejmu. Gazeta pisze, że rekompensaty będą przysługiwały gospodarstwom domowym oraz małym i średnim firmom, przyłączonym do sieci maksymalnie o napięciu 1kV.

W przypadku gospodarstw domowych ciężar podwyżek mają wziąć na siebie dostawcy prądu. Będą one wystawiać faktury z rabatem i raz na kwartał dostaną zwrot owego rabatu z całkowicie nowej instytucji – czyli Funduszu Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej.

Skąd pieniądze?
Już od kilku dni wiadomo, że o projekcie nic nie wie Ministerstwo Finansów, które jak na razie nie zarezerwowało żadnych środków na wspomniane rekompensaty. Oznacza to, że rząd będzie musiał komuś zabrać, by dofinansować Fundusz Rekompensat.

PB informuje, że projekt wskazuje osiem źródeł przychodów dla funduszu rekompensat m.in. przychody ze sprzedaży na aukcjach uprawnień do emisji CO2 oraz finansowanie z budżetu państwa.

Co ciekawe, ustawa Tchórzewskiego ma obowiązywać tylko w roku 2019. Wygląda więc na to, że faktyczny ciężar polityki energetycznej państwa spadnie na barki kolejnego ministra i kolejnego rządu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.