Za pracę w niedziele dostaniesz 2,5 raza więcej? To reakcja związkowców na zakaz handlu

Za pracę w niedziele dostaniemy 2,5 raza więcej?
Za pracę w niedziele dostaniemy 2,5 raza więcej? Fot. Scott Hill / http://bit.ly/1NfyF2c
Związkowcy z OPZZ Mazowsze chcą, by za pracę w weekendy i święta Polacy dostawali 2,5 raza większe stawki niż w normalnym dniu roboczym. Tłumaczą, że to reakcja na ustawę o handlu w niedzielę, która, ich zdaniem, jest „bublem prawnym”.


To na razie tylko propozycja, związkowcy nie wykluczają jednak, że w przypadku negatywnego stanowiska rządu zdecydują się na przygotowanie projektu obywatelskiego.

– Są zawody, w których praca w niedziele jest konieczna, są też osoby, które z różnych przyczyn chcą pracować w tym dniu tygodnia. Naszym zdaniem warto wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i wypłacić im godny ekwiwalent za to, że niedziele spędzają w pracy – tłumaczy cytowany przez „Puls HR” Piotr Szumlewicz, przewodniczący mazowieckich struktur OPZZ.

Związkowcy tłumaczą, że w teoretycznie wolne niedziele i tak pracują setki tysięcy Polaków. Dodają, że rząd zamiast wspierać małe sklepy powinien skupić się na poprawie sytuacji wszystkich pracowników.

Związki zawodowe a zakaz handlu w niedziele
To nie pierwsza próba związkowców zmierzająca do zmian warunków pracy w dni wolne. Niedawno głośno było o próbie wydłużenia zakazu do 31 godzin. W nowym kształcie ustawy właściciele sklepów byliby zobowiązani do zamykania sklepów w sobotę o 22.00 i otwierania nie wcześniej niż o 5 rano w poniedziałek.

Projekt pojawił się w Sejmie dzięki posłowi PiS Januszowi Śniadkowi, ale rząd nie zdecydował się go poprzeć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.