Polacy lek na raka znaleźli w... Puszczy Białowieskiej. Efekty są "spektakularne"

Polscy naukowcy chcą wykorzystać do walki z tym nowotworem grzyba, który rośnie w Puszczy Białowieskiej
Polscy naukowcy chcą wykorzystać do walki z tym nowotworem grzyba, który rośnie w Puszczy Białowieskiej Pixabay / CC0
Korzeniowiec sosnowy to grzyb, który występuje na całym świecie. Jego medyczne zastosowanie wynaleźli jednak dopiero polscy naukowcy podczas przeczesywania Puszczy Białowieskiej. Okazuje się, że za pomocą grzyba są w stanie niszczyć komórki nowotworowe.


Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na początku roku stworzyli bank składający się ze 150 grzybów występujących na terenie Puszczy Białowieskiej. Jeden z nich - korzeniowiec pospolity - okazał się być bardzo przydatny w zwalczaniu komórek nowotworowych jelita grubego.

- Nasze badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki nowotworowe obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały - powiedziała PAP-owi prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UMB.

Prof. Car zaznaczyła też, że grzyb nie uszkadza praktycznie zdrowych komórek. A to w kontekście walki z nowotworem bardzo ważna informacja, bo leki przeciwnowotworowe tego atutu nie posiadają. Działanie korzeniowca pospolitego zostało przetestowane na wyhodowanych w laboratorium komórkach fizjologicznych oraz komórkach nowotworowych raka jelita grubego i na myszach laboratoryjnych. Efekty zostały określone jako "spektakularne".


Polska gruba badaczy złożyła już wniosek patentowy. Na ochronę ich odkrycia przyjdzie jednak nieco poczekać. Prof. Car mówi o horyzoncie czasowym w wymiarze co najmniej 5 lat.
Przypomnijmy, że to nie pierwsze tak niecodzienne odkrycie polskich naukowców. Badacze z z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dzięki pomocy dżdżownic stworzyli preparat, który niszczy komórki raka płuc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.