Nie dla nich prawo własności - 100 000 mieszkań w Polsce stoi na cudzych gruntach
Nie dla nich prawo własności - 100 000 mieszkań w Polsce stoi na cudzych gruntach Fot. Paddy Murphy/Flickr/bit.ly/1Tny3gO
REKLAMA
Na sprawę zwracają uwagę eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Ich zdaniem ok. 100 000 mieszkań spółdzielczych wybudowano na gruntach o niewyjaśnionym statusie.
W latach 70. nastąpił w Polsce rozkwit budownictwa spółdzielczego. Problem polega na tym, że władze miast i gmin niezbyt mocno przejmowały się prawami własności. A może zbyt pochopnie uznawały kwestie powojennych wywłaszczeń za ostateczne – pisze portal Money.pl.
Trudno kupić, trudno sprzedać
Rodzi to spore kłopoty dla osób, które dziś chciałyby przekształcić prawo do swojego lokalu z użytkowania wieczystego w pełną własność.
Mogą jedynie chcieć, bo sądy w Polsce nie pozwalają na założenie ksiąg wieczystych do takich lokali. Z jednej strony nie można ich więc mieć na własność, z drugiej zaś – trudno sprzedać bez możliwości dokonania odpowiedniego wpisu w księgach.
Na razie problem pozostaje nierozwiązany, gdyż władze nie spieszą się z uchwalaniem ustaw, które pozwoliłyby na uregulowanie statusu owych stu tysięcy lokali o niejasnym prawie własności.
Dla ich właścicieli wysokość bonifikat w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, o którą toczą się boje, jest więc kwestią wtórną. Pierwotną pozostaje brak możliwości przeprowadzenia tego procesu.