Radny zapytał, co daje darmowa komunikacja w czasie smogu. Obalił dzięki temu stary mit

Mieszkańcy Krakowa w dni alarmu smogowego mogą jeździć komunikacją miejską za darmo
Mieszkańcy Krakowa w dni alarmu smogowego mogą jeździć komunikacją miejską za darmo Jakub Włodek/Agencja Gazeta
Radny Krakowa Łukasz Wantuch poprosił ratusz o dane dotyczące darmowej komunikacji miejskiej w dni, w które smog w mieście jest największy. – Są pewne mity, z którymi nie ma sensu walczyć – puentuje wyniki swojego śledztwa.


Kraków jest jednym z miast, które w przypadku przekroczenia norm czystości powietrza, pozwala swoim mieszkańcom jeździć komunikacją miejską za darmo. Ma to, przynajmniej w teorii, zachęcić krakowian do porzucenia samochodów na rzecz autobusów i tramwajów. A co za tym idzie – redukcji zanieczyszczenia powietrza.

Łukasz Wantuch powątpiewał jednak, czy ta strategia rzeczywiście jest skuteczna. Zgłosił się więc do magistratu po twarde dane. Postanowił porównać ze sobą natężenie ruchu na kilku popularnych skrzyżowaniach 12 grudnia (płatna komunikacja), 13 grudnia (bezpłatna) i 14 grudnia (znów płatna). Wszystkie te dni były normalnymi dniami roboczymi. Co się okazało? Statystyki we wszystkich wspomnianych terminach były niemal identyczne. Zwolnienie mieszkańców na jeden dzień z konieczności płacenia za komunikacje w żaden sposób nie wpłynęło na ograniczenie ruchu samochodowego. Przykładowo – na rondzie Mogilskim liczba odnotowanych samochodów to kolejno 93, 95 i 99 tys.

– I co z tego ? Nic. I tak wszyscy będą mówić, że darmowa komunikacja miejska jest potrzebna, bo zmniejsza smog. Są pewne mity, z którymi nie ma sensu walczyć – puentuje we wpisie facebookowym Wantuch.

W Krakowie spaliny generowane przez samochody są drugą, po tzw. kopciuchach, przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują,że smog zabija ok. 67 tys. Polaków rocznie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.