Za kilka dni z mapy Polski zniknie jedna gmina. Brudziński podjął już specjalne działania

Gmina Ostrowice z początkiem 2019 przestaje istnieć i zostanie włączona do dwóch sąsiednich gmin
Gmina Ostrowice z początkiem 2019 przestaje istnieć i zostanie włączona do dwóch sąsiednich gmin Jakub Włodek / Agencja Gazeta
To pierwszy taki przypadek w historii – 1 stycznia z powodu ogromnego zadłużenia z mapy Polski zniknie gmina Ostrowice. – Ta wyjątkowa sytuacja nie może zaburzyć codziennego życia mieszkańców gminy, także pod względem bezpieczeństwa – informuje resort administracji i opowiada o specjalnych działaniach.


Wystarczyło do tego jedno rozporządzenia Rady Ministrów. Gmina Ostrowice z początkiem 2019 przestaje istnieć i zostanie włączona do dwóch sąsiednich gmin – Drawska Pomorskiego i Złocienic.

– W połowie listopada 2018 r. minister Joachim Brudziński razem z wiceministrem Pawłem Szefernakerem przywrócili posterunek policji w Ostrowicach, który zlikwidowano w 2000 r. Siedziba posterunku znajduje się w budynku urzędu gminy i spełnia wszystkie standardy, jakie powinny być zachowane w obiektach Policji. Mieszkańcy z terenu obecnej gminy Ostrowice potrzebują bowiem bezpieczeństwa bez względu na to, do jakiej gminy przynależą – pisze w komunikacie Ministerstwo Administracji.

Oprócz tego mieszkańców gminy Ostrowice czekają też podwyżki. Chodzi przede wszystkim o czynsz za wynajem lokali mieszkalnych, który do tej pory miał być, zdaniem przedstawicielki gminy Agnieszki Wróblewskiej, „skandalicznie niski”.

– Załatwiamy ostatnie sprawy dotyczące gminy Ostrowice. Przekazujemy dokumenty gminom, do których administracyjnie włączony będzie teren Ostrowic. Z dniem 31 grudnia zamykamy drzwi urzędu, gasimy światło – tłumaczy urzędniczka w rozmowie z PAP-em.

Sytuacja gminy Ostrowice
O likwidacji Ostrowic wiemy już od kilku miesięcy. Nieduża gmina na Pojezierzu Drawskim wpędziła się w długi, które w ostatnim czasie przyrastały w astronomicznym tempie: jeżeli w sierpniu ubiegłego roku szacowano zobowiązania gminy na 38 mln złotych, tak teraz sięgają one już 50 mln złotych. Zobowiązania zostaną teraz przejęte przez Skarb Państwa.

Samorząd został zadłużona m.in. w parabankach. Sama gmina liczy jednocześnie ledwie 2,5 tys. mieszkańców.

Były wójt Wacław M i skarbniczka Krystyna K. dostali w tej sprawie zarzuty nadużycia i przekroczenia uprawnień oraz nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W grudniu rozpoczął się ich proces, obojgu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.