Złamane serce rzeczywiście zabija. Naukowcy właśnie wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje

Złamane serce - naukowcy ustalili w jaki sposób cierpienie po stracie bliskiej osoby działa na organizm człowieka
Złamane serce - naukowcy ustalili w jaki sposób cierpienie po stracie bliskiej osoby działa na organizm człowieka 123rf.com/dolgachov/zdjęcie seryjne
Zawał serca czy udar mózgu to tylko niektóre z zagrożeń czekających na osoby, które straciły kogoś bliskiego. Tzw. efekt wdowieństwa, tylko w pierwszym roku po odejściu ukochanej osoby, zwiększa ryzyko zgonu co najmniej o 1/3.


Od 30 do nawet 100 proc. - o tyle rośnie ryzyko śmierci wdowca lub wdowy po odejściu dotychczasowego partnera. Dlaczego tak się dzieje? Temat na tapet postanowili wziąć badacze z Rice University. Wykorzystali do tego markery stanu zapalnego, czyli substancje, które mogą sugerować, że w organizmie zachodzą zmiany chorobowe.

Do badania zostało zaprzęgniętych 99 osób. Wszystkie straciły swoich bliskich nie dalej jak trzy miesiące wcześniej. Naukowcy zaczęli od rozmów, starając się ustalić, jak bardzo cierpią żałobnicy.

Okazało się, że badani zakwalifikowani do grupy najbardziej przeżywających mają o 53,4 proc. wyższy poziom markerów stanu zapalnego niż przedstawiciele grupy, która żałobę przechodziła najlżej. A to pokazuje czarno na białym, że cierpienie ma w tym wypadku także wymiar fizyczny i wpływa na zdrowie wdowy/wdowca.

– Depresja ma związek ze stanem zapalnym organizmu, który jest główną przyczyną większości chorób osób w podeszłym wieku. W związku z tym, osoby będące w depresji po stracie małżonka, są bardziej narażone na zawał serca, udar mózgu i przedwczesną śmierć – piszą badacze, cytowani przez stronę swojego uniwersytetu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.