Nie złoto, nie dolary. Najlepszą inwestycją w zeszłym roku okazały się ziarna tej rośliny

Ziarna kakaowca okazały się najlepszą inwestycją na rynku kontraktów terminowych
Ziarna kakaowca okazały się najlepszą inwestycją na rynku kontraktów terminowych Foto: Pixabay.com
Olbrzymie zawirowania na rynkach surowcowo-towarowych w minionym roku spowodowały, że wiele inwestycji do tej pory uważanych za świetne, okazało się niewypałami. Za to najlepiej można było zarobić, kupując na giełdach zwykłe kakao.


Ziarna kakaowca pobiły na głowę rentowność innych inwestycji, jak choćby miedź, aluminium czy cynk – metale ogólnie rzecz ujmując straciły na cenie. Staniał cukier, staniała kawa i soja.

Na plus można było wyjść, kupując na rynkach kontraktów terminowych kukurydzę i pszenicę. Ceny pszenicy poszły w górę o 19 proc., niewiele mniej (13,6 proc.) można było zarobić na owsie.

Inwestycja w kakao
Na Wybrzeży Kości Słoniowej było w zeszłym roku dość sucho, na dodatek ten kraj zmniejsza areał upraw. I te dwa czynniki spowodowały wzrost cen surowca do produkcji czekolady niemal o 28 procent.

Była to więc świetna inwestycja, aczkolwiek dla konsumentów słodkości nie są to wiadomości napawające optymizmem.

Warto jednak pamiętać o tym, że surowce są dla wielu krajów źródłem wielkiego bogactwa. Norwegia dzięki ropie zbudowała najpotężniejszy na świecie fundusz emerytalny dla całego państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.