Świat zwariował. Polacy jeżdżą tankować do Niemiec - wychodzi taniej

Na zdjęciu stacja Orlen w Gdańsku, 2012 rok. Było o kilkadziesiąt groszy drożej, niż dziś. Obecnie nawet Niemcy mają tańsze paliwo (ON) od nas
Na zdjęciu stacja Orlen w Gdańsku, 2012 rok. Było o kilkadziesiąt groszy drożej, niż dziś. Obecnie nawet Niemcy mają tańsze paliwo (ON) od nas Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta
Polacy robiący zakupy w Niemczech coraz częściej przy okazji tankują do pełna. Nie ma się czemu dziwić, bo przy okazji oszczędzają. A może jednak warto się zdziwić, bo ropa w Niemczech zawsze była droższa. Poza tym oni tam zarabiają kilka razy więcej, niż my tu.


Tę niecodzienną sytuację opisuje serwis next.gazeta.pl, cytując niemieckie "Maerkische Oderzeitung".

Okazuje się, że na stacji benzynowej we Frankfurcie nad Odrą, olej napędowy kosztuje 1,09 euro (cena z 2 stycznia 2019 roku). W tym samym czasie za litr ropy na polskiej stacji w Słubicach kosztował 5,17 zł, czyli 1,21 euro.

Różnica jest więc spora, bo wynosi 13 eurocentów – 55 groszy. To już nie jest przysłowiowy grosz, po który nie warto się schylać. Oznacza to, że ceny paliwa, które miały spaść na święta, z powrotem odbiły w górę.

A co z benzyną?
Maerkische Oderzeitung cytuje pracowników polskiej stacji, którzy mówią, iż obniżka cen ropy na światowych giełdach do nich nie dotarła.

Co ciekawe, maleje też różnica w cenie benzyny. Niemcy ciągle mają ją droższą, ale dystans robi się coraz mniejszy i w analizowanym dniu wyniósł również 13 eurocentów.

Co ciekawe, ta sytuacja trwa już od miesiąca. Na początku grudnia zeszłego roku pisaliśmy, iż paliwo w Europie tanieje, jedynie w Polsce drożeje lub utrzymuje cenę. Nasi hurtownicy faktycznie musieli przeoczyć globalną obniżkę cen ropy naftowej. Jeszcze 3 miesiące temu baryłka kosztowała ponad 70 dolarów, obecnie jej cena utrzymuje się poniżej 50 dolarów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.