"Dzień Tłustego Kocura". Prezesi giełdowych spółek w kilka dni zarobili więcej, niż Polak w ciągu roku

Partia Razem wyliczyła, ilu dni potrzebuje prezes spółki z WIG 20, by zarobić tyle, ile przeciętny Polak przez cały rok
Partia Razem wyliczyła, ilu dni potrzebuje prezes spółki z WIG 20, by zarobić tyle, ile przeciętny Polak przez cały rok Fot. Tripp / Flickr.com / CC BY 2.0
Tylko 9 dni wystarczy, by statystyczny prezes giełdowej spółki zarobił tyle, ile statystyczny Polak zarabia w rok - grzmi w mediach społecznościowych partia Razem. Domaga się, by lepiej zarabiający płacili wyższe podatki.


Partia powołuje się na dane raportu firmy Sedlak&Sedlak z 2016 roku, dotyczącego wynagrodzeń prezesów spółek z WIG 20. Wg danych, mediana rocznych zarobków członków zarządów spółek z WIG20 to 1,7 mln zł brutto. Partia przelicza, że to prawie 4,7 tys. złotych dziennie. W tym samym czasie statystyczny Polak zarabiał 3511 złotych, ale miesięcznie - to dane dotyczące mediany pensji, podane przez GUS. Obie kwoty podane są jako kwoty brutto. To oznacza, że statystyczny prezes zarabia roczną pensję statystycznego Polaka w 9 dni.


Razem: Niech najbogatsi utrzymują państwo
Partia domaga się zwiększenia kwoty wolnej od podatku oraz zwiększenia udziału najbogatszych w finansowaniu państwa. – Ciężar utrzymania publicznej edukacji czy opieki zdrowotnej nie może leżeć w tak dużym stopniu tylko na barkach niezamożnej większości –komentuje partia na swoim Facebooku.


Sama kwota wolna od podatku zmieniła się co prawda w tym roku jednak sposób jej naliczania jest mocno skomplikowany. W tym roku kwota wolna zależna jest od osiąganych w danym roku przychodów. I tak osoby, które osiągną do 8 tysięcy złotych przychodu, nie zapłacą podatku w ogóle. Jeśli zarobimy w 2018 mniej niż 13 000 zł, ale więcej niż 8000 zł, kwota wolna będzie maleć od 8 000 do 3 091 zł.


Jeśli zaś nasze przychody plasować się będą w kwocie pomiędzy 130001 a 85528 zł, kwota wolna od podatku wyniesie dokładnie 3091 zł. Jeśli zarabiamy więcej - między 85529 a 127000, kwota wolna będzie maleć od 3091 do zera. Powyżej 127 001 złotych przychodów, kwota wolna nie obowiązuje.

Czy wszyscy prezesi zarabiają tak dobrze?
Partia powołuje się na część raportu dotyczącą spółek z WIG 20, największych spośród największych. Sytuacja wygląda mniej populistycznie, jeśli spojrzymy na wszystkich prezesów głównego parkietu w tym czasie. Według danych Sedlak&Sedlak, mediana zarobków prezesów spółek wyniosła 596 tys. zł. Według tego raportu także 25 proc. najlepiej wynagradzanych prezesów zarabia ponad milion złotych rocznie. W 2017 roku najlepiej wynagradzany był prezes Comarchu, który zarobił ok, 11.6 mln zł

A dlaczego dane z 2016? Po to, by móc porównać dane dotyczące mediany zarobków, czyli kwoty, od której 50 proc. badanej grupy zarabia więcej oraz 50 proc. zarabia mniej. GUS dane dotyczące mediany zarobków publikuje raz na dwa lata. Jednak dzięki temu, nie musimy porównywać ze sobą średniej, gdzie na wynik wpływają właśnie najlepiej zarabiający.

Jeśli więc porównamy medianę zarobków prezesa z zarobkami statystycznego Polaka wyjdzie, że prezes dziennie zarabia nieco ponad 1600 złotych dziennie, a "Dzień Tłustego Kocura" powinien wypaść w okolicy 25 stycznia.

Problemem nie jest jednak to, ile zarabia statystyczny Polak, a jak wygląda ogólny krajobraz płacowy w Polsce. Kasjer zarabia więcej niż początkujący lekarz czy nauczyciel. Na początku pracy te osoby mogą liczyć na około dwa tysiące złotych na rękę.