Komisja Europejska pozwoli na refundację cen prądu? Nie chce zaogniać sytuacji

Wzrastające ceny energii elektrycznej w 2019 roku mogą nas nie uderzyć po kieszeni
Wzrastające ceny energii elektrycznej w 2019 roku mogą nas nie uderzyć po kieszeni 123rf.com
Z Brukseli dochodzą wieści, że unijni urzędnicy nie będą podejmować jakichś zdecydowanych akcji w sprawie ustawy sztucznie obniżającej ceny prądu w Polsce. Bo jest dobra dla obywateli a poza tym idą wybory i lepiej nie podpadać wyborcom.


Komisja Europejska łagodzi ton w sprawie ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce – ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Wcześniej unijne organy oczekiwały, że Polska przedstawi im wspomnianą ustawę do notyfikacji, czyli zatwierdzenia. Dziś złagodziły zdanie, uznając, że nowe prawo być może nie będzie musiało być przez KE oceniane.

Skąd ta zamiana?
Rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen przyznała w rozmowie z RMF FM, państwo członkowskie UE ma prawo do interwencji na rynku elektryczności poprzez nałożenie obowiązku świadczenia "usługi użyteczności publicznej". Rekompensaty mogą więc być legalne z punktu widzenia unijnych regulatorów. Polska musi to jednak wykazać i udowodnić.

To duże ustępstwo ze strony Komisji Europejskiej. Prawdopodobną przyczyną takiego złagodzenia stanowiska mogą być zbliżające się eurowybory – KE nie chce się po prostu angażować w spory polityczne w Polsce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.