Z tego kubka nie pij niczego, wycofano go ze sprzedaży. Wyrzuć go, bo może cię zatruć

Przed takimi kubkami ostrzega Inspektor Sanitarny
Przed takimi kubkami ostrzega Inspektor Sanitarny Fot: gis.gov.pl
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed trującymi kubkami termicznymi zrobionymi z bambusa. Teoretycznie miały być ekologiczne, w praktyce zawierają silnie toksyczną substancję do konserwowania botanicznych i medycznych okazów – formaldehyd.


Formaldehyd jest też używany w przemyśle do dezynfekcji i konserwacji. Prawdopodobnie dlatego znalazł się w bambusowych kubkach termicznych.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że "w próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów".

Gdzie są kubki?
Firma ALDI, dystrybutor "kubków termicznych bambusowych" w Polsce, po otrzymaniu sprawozdania z badań podjęła natychmiast procedurę wycofania produktów, które pozostały w sprzedaży.

GIS poinformował, że wszystkie kubki, które stwarzały zagrożenie, zostały zutylizowane w punktach sprzedaży. Ale pewna ich liczba pozostała u osób, które kupiły je w sklepach. Szczegółowe informacje o importerze i dystrybutorze znajdziecie na stronach GIS.

Niedawno alarm podniósł NIK, twierdząc, że Polacy zjadają średnio 2 kg ulepszaczy i konserwantów rocznie. Okazuje się jednak, że jest to gruba przesada.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.