Wtopa ministerstwa, nie działa darmowy podpis elektroniczny. "Został zidentyfikowany błąd"

Krajowy Rejestr Sądowy miał być cyfrowy - okazuje się, że najważniejsza bodaj funkcja nie działa
Krajowy Rejestr Sądowy miał być cyfrowy - okazuje się, że najważniejsza bodaj funkcja nie działa Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Od października 2018 roku przedsiębiorcy mogą składać sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego wyłącznie drogą elektroniczną. Rząd obiecywał, że będzie można je podpisywać za pomocą profilu zaufanego e-PUAP. Jak obiecał, tak nie zrobił – działają wyłącznie podpisy elektroniczne kosztujące kilkaset złotych.

O tym, że przedsiębiorcy będą mogli podpisywać sprawozdania do KRS profilem zaufanym, zapewniało przynajmniej kilkoro przedstawicieli rządu. Było to pokłosie nałożenia na nich obowiązku składania tych dokumentów wyłącznie drogą elektroniczną. Gdyby kazano im podpisywać je podpisem kwalifikowanym, każdy musiałby wydać kilkaset złotych na jego założenie i obsługę. Standardowa cena takiej przyjemności to ok. 300 zł za dwa lata.

Dlatego też sprawozdania można podpisywać również bezpłatnym i łatwym do założenia profilem zaufanym. Ale tylko w teorii, bo przedsiębiorca, który próbuje to zrobić, dostaje komunikat o błędzie, a sprawozdanie jest odrzucane.

Profil zaufany nie działa - co robić?
Problem stał się palący, bo sprawozdania trzeba wysłać w ciągu trzecg miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Większość z nich zamyka ten okres 31 grudnia. Teraz okazuje się, że profil zaufany na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości (bo to ono prowadzi KRS) po prostu nie działa. Przedsiębiorcy gorączkowo kombinują, jak to zrobić.

Dziennikarze DGP dotarli do przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i zapytali ich o tę sprawę.

– W ostatnich dniach został zidentyfikowany błąd w systemie RDF i S24, który uniemożliwiał przyjmowanie przez te systemy sprawozdań finansowych podpisanych podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP – odpowiedział im resort i dodał, że błąd powinien zostać poprawiony do końca stycznia 2019 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.