Wtopa ministerstwa, nie działa darmowy podpis elektroniczny. "Został zidentyfikowany błąd"

Krajowy Rejestr Sądowy miał być cyfrowy - okazuje się, że najważniejsza bodaj funkcja nie działa
Krajowy Rejestr Sądowy miał być cyfrowy - okazuje się, że najważniejsza bodaj funkcja nie działa Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Od października 2018 roku przedsiębiorcy mogą składać sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego wyłącznie drogą elektroniczną. Rząd obiecywał, że będzie można je podpisywać za pomocą profilu zaufanego e-PUAP. Jak obiecał, tak nie zrobił – działają wyłącznie podpisy elektroniczne kosztujące kilkaset złotych.


O tym, że przedsiębiorcy będą mogli podpisywać sprawozdania do KRS profilem zaufanym, zapewniało przynajmniej kilkoro przedstawicieli rządu. Było to pokłosie nałożenia na nich obowiązku składania tych dokumentów wyłącznie drogą elektroniczną. Gdyby kazano im podpisywać je podpisem kwalifikowanym, każdy musiałby wydać kilkaset złotych na jego założenie i obsługę. Standardowa cena takiej przyjemności to ok. 300 zł za dwa lata.

Dlatego też sprawozdania można podpisywać również bezpłatnym i łatwym do założenia profilem zaufanym. Ale tylko w teorii, bo przedsiębiorca, który próbuje to zrobić, dostaje komunikat o błędzie, a sprawozdanie jest odrzucane.

Profil zaufany nie działa - co robić?
Problem stał się palący, bo sprawozdania trzeba wysłać w ciągu trzecg miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Większość z nich zamyka ten okres 31 grudnia. Teraz okazuje się, że profil zaufany na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości (bo to ono prowadzi KRS) po prostu nie działa. Przedsiębiorcy gorączkowo kombinują, jak to zrobić.

Dziennikarze DGP dotarli do przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i zapytali ich o tę sprawę.

– W ostatnich dniach został zidentyfikowany błąd w systemie RDF i S24, który uniemożliwiał przyjmowanie przez te systemy sprawozdań finansowych podpisanych podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP – odpowiedział im resort i dodał, że błąd powinien zostać poprawiony do końca stycznia 2019 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł