UOKiK w końcu ukarał bank za kredyty hipoteczne. Mają zwrócić to, co zabrali

UOKiK w końcu stracił cierpliwość do banku DnB
UOKiK w końcu stracił cierpliwość do banku DnB Foto: Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Wystarczyło jedno spóźnienie, by przez kolejnych 30 lat płacić wyższe raty. Regulaminy były tak nieprecyzyjne, że bank karał klientów podwyżkami wedle uznania. UOKiK nakazał bankowi DnB naprawić szkody, które ten wyrządził w portfelach klientów.


O sprawie pisze na swoim blogu Maciej Samcik, dziennikarz. Już od dawna relacjonował praktyki banku DnB, który najpierw oferował klientom kredyty na preferencyjnych warunkach a potem zbyt ochoczo te promocje kasował. Udzielił on ok. 10 tys. kredytów hipotecznych a problemy miało podobno ok. 4 tysięcy osób.

Bank nieco inaczej niż inni traktował na przykład termin wymaganej płatności. W wielu miejscach liczy się data wykonania przelewu, tu zaś chodziło o datę zaksięgowania na koncie klienta.

Zapewnienie określonych wpływów na konto nie obejmowało przelewów wewnętrznych – choć regulamin tego nie zabraniał. Wszystko to skutkowało zmianą marży, to z kolei oznaczało dla wielu klientów podwyższenie kosztu kredytu o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poważna wygrana
Wielu klientów walczy w sądach o swoje racje, werdykt Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów daje im nowy oręż do ręki. UOKiK orzekł, że DnB ma oddać wszystkie nienależnie pobrane opłaty i opisał szczegółowo warunki zwrotu.

– Szkoda, ze trwało to tak długo i że UOKiK w ogóle musiał się tą sprawą zająć – gdyby w banku mieli odrobinkę honoru, to by sami zorientowali się, że przegięli pałkę i by „posprzątali” bez interwencji z zewnątrz – ale grunt, że (być może) zatriumfuje sprawiedliwość – pisze Maciej Samcik.


UOKiK zaczął ten rok z przytupem, szerokim echem odbiła się decyzja sprzed kilku dni o ukaraniu firmy naciągającej klientów na pseudobadania grzywną w wys. 370 000 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.