Te 26 osób ma tyle samo majątku, co połowa najbiedniejszych. Tłuste koty tyją szybciej

Bogaci coraz szybciej się bogacą, biedni zaś mają coraz mniej
Bogaci coraz szybciej się bogacą, biedni zaś mają coraz mniej Fot. Youtube/Paramount Pictures
Światowi miliarderzy poważnie potraktowali wyzwanie #10yearschallenge – w ciągu ostatniej dekady ich majątki wzrosły prawie dwukrotnie. 26 najbogatszych osób ma tyle samo, co 3,8 miliarda biedaków – mających zresztą coraz więcej problemów.


Takie dane pokazała właśnie organizacja Oxfam, regularnie publikująca podobne raporty przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Do szwajcarskiego miasteczka zjeżdżają najpotężniejsi ludzie świata, by dyskutować m.in. o likwidowaniu dysproporcji w zarobkach – ale jak widać niewiele z tego wynika.

Według Oxfam majątki ponad 2200 miliarderów na świecie urosły w 2018 roku o 900 miliardów dolarów – czyli przyrastały o 2,5 mld dolarów dziennie. Z kolei najbiedniejsi stracili 11 proc. ze swoich dotychczasowych środków.

Więksi jedzą więcej?
Od kryzysu w 2008 roku majątki miliarderów niemal się podwoiły a w latach 2017 – 2018 nowy miliarder pojawiał się na świecie co 2 dni. Oxfam zwraca uwagę na fakt, że najbogatsi płacą naprawdę niskie podatki. Na przykład w Brazylii najbiedniejsi obywatele oddają procentowo dużo więcej, niż najbogatsi mieszkańcy państwa.

Organizacja wyliczyła też, że obłożenie miliarderów 1 proc. podatku od majątku, przyniosłoby 418 miliardów dolarów. Za tę kwotę można posłać wszystkie nieuczące się dzieci do szkoły i zapewnić ochronę zdrowotną dla 3,3 mln ludzi.

Sam Jeff Bezos, dysponujący majątkiem w wys. 112 mld dolarów swoim jednym procentem mógłby sfinansować budżet służby zdrowia w zamieszkałej przez 105 mln ludzi Etiopii.

Przy okazji zauważono, że coraz więcej osób dziedziczy majątki swoich rodzin, kumulując niewyobrażalne bogactwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł