To już oficjalne. Ostatnia puszka Adamowicza największą taką zbiórką w Europie

Ostatnia zbiórka Pawła Adamowicza jest oficjalnie rekordem Europy
Ostatnia zbiórka Pawła Adamowicza jest oficjalnie rekordem Europy Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Facebook potwierdza, że zbiórka pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęta po śmierci Pawła Adamowicza była największą zbiórką charytatywną w tym serwisie w Europie. Udało się zebrać blisko 16 mln złotych, które w całości zostaną przekazane na cele fundacji.


Jak czytamy w komunikacie Facebooka, polska zbiórka była największą w regionie, obejmującym Europę, Afrykę i Bliski Wschód. "Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego jak ludzie z całego świata wspólnie zaangażowali się w tę ważną inicjatywę, co zaowocowało zebraniem blisko 16 milionów złotych od ponad 264 tysięcy darczyńców" - czytamy w komunikacie

Pomysłodawczyni liczyła, że może uda jej się zebrać tysiąc złotych. Po kilku dniach był milion, ale szybko się okazało, że to dopiero początek. Zbiórka zakończyła się kwotą niecałych 16 milionów złotych. Pozostałe 10 tysięcy dozbierano w kolejnej, niewielkiej już zbiórce.
Mieszkanka Gdańska umieściła na Facebooku wirtualną puszkę, do której każdy mógł wrzucić datki na WOŚP. O ile puszka jest wirtualna, to przelewy jak najbardziej prawdziwe. Jako że zbiórka jest przeznaczona na organizację charytatywną, zgodnie z zasadami Facebooka całość zebranych pieniędzy zostanie przekazana na fundację. W przypadku zwykłych zbiórek Facebook pobiera prowizję.

Miliony zebrane w kilka dni
Pisanie o zbiórce w trakcie jej trwania było mocno skomplikowane, ze względu na co chwilę zmieniającą się kwotę pieniędzy. Kolejne miliony dobijane były w kilka godzin.

Gdy po godz. 20:00 było około 10 mln zł, to pół godziny później trzeba było informować już o 11 milionach. A przed godz. 22:00 pękła dwunasta "bańka" i nic nie wskazywało na to, żeby to był koniec tego szaleństwa dobrych serc. Pół godziny później było 13 mln.


Trudno uwierzyć, ale jej zbiórka spotkała się z atakami hejterów. Sporo osób podejrzewało autorkę o oszustwo, czego "dowodem" miało być przelewanie pieniędzy na własne konto. Zbiórkę zaatakował m. in. prawicowy publicysta Stanisław Janecki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł