Rządowa bonifikata przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność nie będzie mogła być niższa niż ta, ustanowiona przez samorząd. To pomoże uporządkować sytuacje w wielu miastach, gdzie zależnie od ulicy bonifikata mogła wynieść 98 lub 60 proc.
Dzięki ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe od 1 stycznia 2019 r. znika użytkowanie wieczyste, zaś grunt, na którym stoi dom lub blok, przechodzi z rąk państwa na ręce właściciela budynku.
Oczywiście nie za darmo. Za nabycie prawa własności ziemi jej nowy właściciel przez następnych 20 lat będzie płacić tzw. opłatę przekształceniową. Ma ona odpowiadać wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste obowiązującej w dniu przekształcenia. Istnieje również możliwość natychmiastowej spłaty z nawet 60 proc. bonifikatą.
Dodatkowo samorządy będą miały prawo zwiększyć poziom tej bonifikaty. To stało się np. w Warszawie, gdzie przed wyborami rada Warszawy zdecydowała o ustanowieniu tych bonifikat w wysokości 98 proc. Po wyborach prezydent Trzaskowski próbował zmienić tę decyzję, jednak ze względu na protesty mieszkańców, decyzja ta została wycofana.
Te same bonifikaty dla wszystkich
Teraz Sejm przyjął dodatkowo poprawkę Senatu, dzięki której jeśli samorząd ustali określony poziom bonifikat, takie same bonifikaty mają otrzymać właściciele gruntów, które wcześniej należały do Skarbu Państwa. Zapobiegnie to sytuacji (która miała miejsce na przykład w Warszawie) że sąsiedzi z budynków obok mogli mieć różne poziomy bonifikat.
Nowelizacja ujednolica także zasady dotyczące udzielania bonifikat na przekształcenie gruntów pod garażami i miejscami postojowymi. Samorządom daje możliwość udzielenia bonifikaty na przekształcenie gruntów pod garażami, czy miejscami postojowymi w sposób jednoznaczny, natomiast na gruntach Skarbu Państwa takie bonifikaty będą wynikały wprost z ustawy.
Co więcej, jeśli ktoś wniósł już opłatę za przekształcenie, która nie obejmowała przekształcenia garażu czy miejsca postojowego, zostanie on objęty przepisami przejściowymi.
Opłaty za przekształcenie "zaktualizowane"
Ustawa dała gminom możliwość waloryzacji tych opłat jeszcze przed wejściem prawa w życie przy zastosowaniu tzw. operatu szacunkowego. I, jak przewidywali jej krytycy, dokładnie to miało miejsce. Zarządcy gruntów Skarbu Państwa masowo rozsyłają przyszłym właścicielom gruntów „aktualizacje” wysokości opłat.
Szacuje się, że jest ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa, kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych.