Francuska minister ds. europejskich chce, by Unia Europejska zajęła się kontrolą polskich ubojni
Francuska minister ds. europejskich chce, by Unia Europejska zajęła się kontrolą polskich ubojni Bundesministerium für Europa, Integration und Äußeres / flickr.com
Reklama.
"Francja od dawna zabiega o utworzenie takiej inspekcji sanitarnej. Europejczycy mają prawo wiedzieć, co trafia na ich talerze, a także - jaka jest jakość powietrza, którym oddychają i wody, którą piją" - mówi minister cytowana przez PAP.
Jej zdaniem Unia Europejska powinna mieć większe uprawnienia dotyczące kontroli żywności. W tej chwili bowiem, jedyną kontrolę nad legalnością uboju stanowią państwa członkowskie, a ta jak widać jest niewystarczająca.
Minister domaga się zwiększenia kontroli nad ubojniami po informacjach o problemach z polskimi ubojniami. Prawie 800 kilogramów mięsa z chorych i padłych krów trafiło do sklepów we Francji – ta informacja jest jedną z głównych, które znalazły się we francuskiej prasie. Według władz doliczono się 795 kg sprowadzonego z Polski mięsa, które może pochodzić z ubojni zamieszanych w proceder ujawniony przez dziennikarzy Superwizjera TVN.
Konsumenci zszokowani mięsem z Polski
Dokument "Chore bydło kupię" pokazał, jak powszechnym procederem w Polsce jest nielegalny ubój chorych krów i handel mięsem nienadającym się do spożycia przez ludzi. Zszokowani są wszyscy, począwszy od konsumentów w Polsce po ekspertów żywienia z Wielkiej Brytanii, gdzie również mogła trafić wołowina z podrobioną pieczątką.
Loiseau przywołała też w swej wypowiedzi skandal, jaki wybuchł we Francji w 2013 r., gdy w gotowych posiłkach z wołowiną odkryto DNA wskazujące na koninę. Okazało się wówczas, że hamburgery wyprodukowane przez francuską firmę Nestle, a sprzedawane w kilku supermarketach w Wielkiej Brytanii i Irlandii, zawierały koninę. Mięso z niechcianą domieszką pochodziło od dostawcy z Niemiec.
Francuski system kontroli sanitarnej funkcjonuje prawidłowo - zapewniła ze swej strony minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. "Gdy chodzi o Unię Europejską warto zauważyć, że np. w 2013 r. w Chinach wykryto ok. 40 tys. skandali dotyczących produktów żywnościowych, podczas gdy w UE było ich tylko 40" - wskazała.
W tym tygodniu do Polski przyleci ekipa ekspertów , która na polecenie Komisji Europejskiej ma zbadać sprawę nielegalnego uboju krów na miejscu - zapowiada AFP.