Ta propozycja łączy Roberta Biedronia i PSL. Polacy mogą tylko na tym zyskać

Publiczny transport coraz częściej pojawia się w programach polityków
Publiczny transport coraz częściej pojawia się w programach polityków Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Co łączy Roberta Biedronia i PSL? Propozycja, by w każdej gminie jeździł publiczny autobus. Na Dolnym Śląsku pojawiła się darmowa linia łącząca powiaty. Jeśli polityczne pomysły wejdą w życie, Polacy mogą tylko na tym zyskać. Zwłaszcza w miejscach, gdzie prywatny samochód jest jedynym możliwym środkiem transportu.

- Ludzie chcą korzystać z efektywnego transportu zbiorowego. Polacy jeżdżą po świecie i widzą, że to znakomita alternatywa dla samochodów - mówi money.pl dr Łukasz Zaborowski, ekspert Instytutu Sobieskiego.

W wielu miastach, jest to bowiem jedyny sposób na zapanowanie nad korkami. Co więcej, na publicznym transporcie, zyskają nie tylko największe miasta, ale również te najmniejsze. Zdaniem eksperta inwestycja w transport publiczny jest znacznie tańsza niż przygotowywanie infrastruktury dla samochodów.

- Badania wykazują, że całe społeczeństwo ponosi 3/4 kosztów związanych z tym, że ktoś jeździ samochodem - przekonuje Łukasz Zaborowski. Chodzi tutaj o koszty budowy dróg, parkingów, koszty wypadków czy obciążenie dla środowiska.

Samorządy inwestują w transport
Dlatego właśnie na Dolnym Śląsku uruchomiono pierwszą, bezpłatną linię autobusową, która połączy dwa powiaty - Chocianów - Lubin. Co więcej, samorządowcy zapowiadają, że nie jest to ich ostatnie słowo. Już teraz za darmo jeździ się tam w powiatach polkowickim i lubińskim, nie trzeba też płacić za autobusy w pobliskim Jaworze, Złotoryi i Bolesławcu.

Lokalny transport wspiera też Unia Europejska. Dzięki jej środkom możliwa jest nie tylko modernizacja linii, ale również wymiana taboru autobusów czy pociągów.

"Finansowany przez państwo transport publiczny w obowiązkach samorządu. M.in. autobus w każdej gminie i pociąg dojeżdżający do każdej gminy" - to jeden z punktów programowych partii Wiosna Roberta Biedronia. W rozmowie z dziennikiem "Fakt" podobnie zadeklarował szefujący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.


Bez prawa jazdy nie wyjedziesz
Prawo jazdy i własny samochód dla wielu mieszkańców małych miejscowości powoli staje się jedyną możliwością na opuszczenie miejsca zamieszkania. Sytuacji nie poprawiają działania lokalnych przewoźników autobusowych, którzy właśnie zamknęli kilka kolejnych połączeń.

Problemy z utrzymaniem połączeń autobusowych nie dotyczy tylko przewoźników należących do Skarbu Państwa. Z sześciu powiatów planuje wycofać się należąca do Deutsche Bahn Arriva, która kilka lat temu wykupowała lokalne PKSy. Zamknięcie połączeń planowane jest na 1 lipca.

Im mniej komunikacji publicznej, tym większa konieczność poruszania się własnym samochodem. A im więcej samochodów na ulicach, tym większy smog. Brak dbania o ekologię sprawia, że Polacy muszą inwestować w domowe oczyszczacze powietrza czy maski antysmogowe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.