U posła PiS rozliczą ci PIT-a za darmo. Jest jedno "ale": 1 proc. trzeba dać fundacji Rydzyka

Ojciec Rydzyk bardzo liczy na 1 proc. z podatków
Ojciec Rydzyk bardzo liczy na 1 proc. z podatków Foto: Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
W biurach posłów Prawa i Sprawiedliwości będzie można za darmo rozliczyć roczne zeznanie podatkowe. Zrobią to pracownicy posłów, pilnując przy tym, żeby darowizna z tzw. 1 procenta trafiła na konto odpowiedniej fundacji. Czyli do Tadeusza Rydzyka.


Toruński redemptorysta już pod koniec zeszłego roku rozpoczął w swoich mediach kampanię promującą dawanie 1 proc. podatku jego fundacji "Nasza Przyszłość".

– Gdyby milion ludzi, chociażby tylko po złotówce płaciło, to mamy już milion złotych. Niech nikt tego nie zmarnuje, to będzie zapisane w Niebie – mówił o. Tadeusz Rydzyk w Radiu Maryja 28 grudnia.

Jednocześnie posłowie PiS oferują każdemu chętnemu rozliczenie rocznego zeznania podatkowego, zupełnie za darmo. Do akcji włączyły się tuzy z tej partii, jak choćby Beata Kempa, Patryk Jaki, Stanisław Piotrowicz, Jan Szyszko i Krzysztof Jurgiel. Listę tych miejsc publikuje "Nasz Dziennik", należący do biznesowego imperium Rydzyka. Tak się jednak składa, że to transakcja wiązana – pisze Dziennik Wschodni.

Otóż wedle słów pracownika biura poselskiego Lecha Sprawki, "warunkiem uzyskania pomocy w wypełnieniu PIT" jest... oddanie 1 proc. podatku fundacji Nasza Przyszłość.

Sam poseł tłumaczył dziennikarzom, że to nie do końca tak – po prostu większość ludzi przychodzących do biur poselskich i tak chce, by ich 1 procent trafił do fundacji Rydzyka.

Życie w symbiozie
Akcja rozliczania PIT-ów w biurach poselskich jest organizowana od kilku lat. I charakteryzuje się skutecznością. Fundacja Rydzyka co roku zbiera ok. 5 mln złotych z darowizn 1 procenta. Stawia ją to w pierwszej dziesiątce instytucji otrzymujących największe sumy z tego tytułu. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera niewiele więcej, bo ok. 7 mln zł.

W zeszłym roku Rydzyk dostał z budżetu państwa kilkadziesiąt milionów złotych na swoje przedsięwzięcia.

– Wygląda to na finansowanie politycznego sojusznika – stwierdziła Joanna Mucha.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.