U posła PiS rozliczą ci PIT-a za darmo. Jest jedno "ale": 1 proc. trzeba dać fundacji Rydzyka

Ojciec Rydzyk bardzo liczy na 1 proc. z podatków
Ojciec Rydzyk bardzo liczy na 1 proc. z podatków Foto: Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
W biurach posłów Prawa i Sprawiedliwości będzie można za darmo rozliczyć roczne zeznanie podatkowe. Zrobią to pracownicy posłów, pilnując przy tym, żeby darowizna z tzw. 1 procenta trafiła na konto odpowiedniej fundacji. Czyli do Tadeusza Rydzyka.

Toruński redemptorysta już pod koniec zeszłego roku rozpoczął w swoich mediach kampanię promującą dawanie 1 proc. podatku jego fundacji "Nasza Przyszłość".

– Gdyby milion ludzi, chociażby tylko po złotówce płaciło, to mamy już milion złotych. Niech nikt tego nie zmarnuje, to będzie zapisane w Niebie – mówił o. Tadeusz Rydzyk w Radiu Maryja 28 grudnia.

Jednocześnie posłowie PiS oferują każdemu chętnemu rozliczenie rocznego zeznania podatkowego, zupełnie za darmo. Do akcji włączyły się tuzy z tej partii, jak choćby Beata Kempa, Patryk Jaki, Stanisław Piotrowicz, Jan Szyszko i Krzysztof Jurgiel. Listę tych miejsc publikuje "Nasz Dziennik", należący do biznesowego imperium Rydzyka. Tak się jednak składa, że to transakcja wiązana – pisze Dziennik Wschodni.

Otóż wedle słów pracownika biura poselskiego Lecha Sprawki, "warunkiem uzyskania pomocy w wypełnieniu PIT" jest... oddanie 1 proc. podatku fundacji Nasza Przyszłość.

Sam poseł tłumaczył dziennikarzom, że to nie do końca tak – po prostu większość ludzi przychodzących do biur poselskich i tak chce, by ich 1 procent trafił do fundacji Rydzyka.

Życie w symbiozie
Akcja rozliczania PIT-ów w biurach poselskich jest organizowana od kilku lat. I charakteryzuje się skutecznością. Fundacja Rydzyka co roku zbiera ok. 5 mln złotych z darowizn 1 procenta. Stawia ją to w pierwszej dziesiątce instytucji otrzymujących największe sumy z tego tytułu. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera niewiele więcej, bo ok. 7 mln zł.

W zeszłym roku Rydzyk dostał z budżetu państwa kilkadziesiąt milionów złotych na swoje przedsięwzięcia.

– Wygląda to na finansowanie politycznego sojusznika – stwierdziła Joanna Mucha.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.