Najciemniej pod latarnią. Ten środek pomaga dzieciom przy zatruciach, pomoże dorosłym z nadwagą

Siemię lniane może pomóc dorosłym w walce z nadwagą.
Siemię lniane może pomóc dorosłym w walce z nadwagą. Fot. 123rf.com
W apteczce każdego rodzica jest zawsze porcja siemienia lnianego – środka aplikowanego przy zatruciach czy innych dziecięcych niedyspozycjach. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że siemię może się okazać doskonałym środkiem chroniącym przed otyłością.

Do takich wniosków dochodzą badacze z uniwersytetów w Kopenhadze i Goeteborgu, którzy w artykule opublikowanym na łamach „American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism” dowodzą, że siemię zmienia florę bakteryjną jelit.

Do takich wniosków doprowadziły ich testy na myszach. Zwierzętom podano pokarmy z błonnikiem sojowym (4,6 proc.), wysokotłuszczowy bez błonnika, wysokotłuszczowy z 10 proc. błonnika celulozowego i wysokotłuszczowy z 10 proc. błonnika z siemienia lnianego. Zmierzono potem ilość wdychanego tlenu, produkowanego dwutlenku węgla, ilość spożywanej karmy i wody, wydatkowanie energii, testy tolerancji glukozy.

Najzdrowsze myszy
Gryzonie, które w ogóle nie dostawały błonnika, posiadały też mniej pożytecznych bakterii i kwasów tłuszczowych w jelitach. Różnica w grupach, w których pożywienie wzbogacono o błonnik, była uderzająca. – Grupa, w której karmie był błonnik z siemienia lnianego była bardziej aktywna fizycznie i mniej przybrała na wadze niż pozostałe myszy spożywające pokarm wysokotłuszczowy – wskazuje PAP.

– Nasze wyniki sugerują, że spożywanie błonnika z siemienia lnianego wpływa na metabolizm poprzez zwiększenie wydatkowania energii i zmniejszanie ryzyka otyłości, a także poprzez poprawę tolerancji glukozy – twierdzą naukowcy. – Dalsze analizy powinny pomóc ustalić rolę poszczególnych bakterii oraz lepiej zrozumieć mechanizm działania błonnika z siemienia lnianego – kwitują.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.