Zbadali mieszkania w Warszawie. Znaleźli osiem gatunków śmiertelnie trujących grzybów

W warszawskich lokalach komunalnych żyje 8 gatunków groźnych dla ludzi grzybów
W warszawskich lokalach komunalnych żyje 8 gatunków groźnych dla ludzi grzybów Foto: Piotr Mazur / Agencja Gazeta
Komunalne kamienice w stolicy są śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców – alarmuje Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Zlecone przez nie badanie wykazało, że na Pradze świetnie mają się grzyby powodujące potencjalnie śmiertelne choroby.

W jednej z kamienic w ciągu ostatnich dwóch lat zmarło aż siedem osób – wszystkie chorowały na gruźlicę. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zleciło kontrolę mieszkań komunalnych. Wyniki są porażające.

– Wykazano osiem gatunków silnie trujących grzybów, nawet śmiercionośnych, atakujących układ nerwowy, oczy, uszy, skórę, wywołujących raka wątroby, układu pokarmowego. Te gatunki grzybów rozwijają się najlepiej w warunkach, których dostarczają im właśnie władze Warszawy: w wilgoci i chłodzie – mówi Antoni Wiesztort z WSL w rozmowie z TOK FM.

Co z tym zrobić?
Kontrolę przeprowadziło Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa, które stwierdziło, że mieszkańcy lokali, z których pobrano próbki, powinni być natychmiast ewakuowani. Z ankiety przeprowadzonej przez WSL wynika, że spośród 16 tys. warszawskich lokali pozbawionych centralnego ogrzewania, około 15 tys. jest zagrzybionych.

Jak podkreślił Antoni Wiesztort, osoby z mieszkań, w których kontrola wskazała na obecność szkodliwych grzybów, złożyły wnioski o natychmiastową ewakuację.

– Nic się do tej pory nie zadziało. Te osoby dalej są w tych mieszkaniach – powiedział.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.