Ujawniono nowe fakty o fakturze dla Srebrnej. Prawnik obwinia Jarosława Kaczyńskiego

Mec. Dubois przyznał, że austriacki biznesmen nie zapłacił podatku VAT od słynnej faktury
Mec. Dubois przyznał, że austriacki biznesmen nie zapłacił podatku VAT od słynnej faktury Foto: Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Mec. Jacek Dubois powiedział, że Gerald Birgfellner, którego interesy reprezentuje w sądzie, nie zapłacił podatku VAT od faktury, którą wystawił spółce Srebrna. – Żeby odprowadzić VAT, trzeba te pieniądze mieć – mówi prawnik.

Mecenas Dubois był gościem Dominiki Wielowieyskiej w radiu Tok FM. Jest jednym z prawników pracujących dla austriackiego biznesmena, oskarżającego Jarosława Kaczyńskiego. Birgfellner do dziś nie dostał pieniędzy za pracę, jaką wykonał w trakcie przygotowywania inwestycji dla spółki Srebrna. Sprawa słynnej faktury oraz nagrań z udziałem Kaczyńskiego jest już bardzo głośna.

Okazuje się, że faktura wystawiona przez Birgfellnera nie ma opłaconego podatku VAT. Tymczasem jest to obowiązek wystawcy dokumentu. VAT trzeba zapłacić, nawet jeśli nie dostało się pieniędzy od zleceniodawcy.

– On (Jarosław Kaczyński) doprowadza do sytuacji, kiedy ten VAT nie zostaje zapłacony, bo jak ma zostać zapłacony przez spółkę, która nie posiada własnych środków – mówił mecenas.

Na argument, że to nie opłacający fakturę płaci VAT, tylko ten, który tę fakturę wystawia, pełnomocnik Geralda Birgfellnera stwierdził, że aby odprowadzić VAT, "trzeba te pieniądze mieć".

Prawnik nie od księgowości
Z kolei twierdzenie prowadzącej audycję, że przecież na wystawcy faktury ciąży obowiązek zapłacenia podatku, spotkało się z dość wymijającą odpowiedzią. Dubois odparł, że zajmuje się aspektem karnym i nie wchodził w kwestie księgowe.

– Jarosław Kaczyński, gdy zlecał naszemu klientowi sprawę, mówił, że on o wszystkim decyduje, on podejmuje decyzje, co potwierdzały okoliczności. Mój klient przez rok obserwował, że jedyną osobą decyzyjną był Jarosław Kaczyński. Z kontekstu wynikało, że dojdzie do zapłacenia za wykonaną pracę. I pan Jarosław Kaczyński nagle zmienia narrację i mówi: ja o niczym nie decyduję, nie mam z tym nic wspólnego. To jest moment, w którym dochodzi do przestępstwa oszustwa. Dlatego sprawa jest w prokuraturze, a nie w sądzie cywilnym – mówił Jacek Dubois.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.