Ujawniono nowe fakty o fakturze dla Srebrnej. Prawnik obwinia Jarosława Kaczyńskiego

Mec. Dubois przyznał, że austriacki biznesmen nie zapłacił podatku VAT od słynnej faktury
Mec. Dubois przyznał, że austriacki biznesmen nie zapłacił podatku VAT od słynnej faktury Foto: Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Mec. Jacek Dubois powiedział, że Gerald Birgfellner, którego interesy reprezentuje w sądzie, nie zapłacił podatku VAT od faktury, którą wystawił spółce Srebrna. – Żeby odprowadzić VAT, trzeba te pieniądze mieć – mówi prawnik.


Mecenas Dubois był gościem Dominiki Wielowieyskiej w radiu Tok FM. Jest jednym z prawników pracujących dla austriackiego biznesmena, oskarżającego Jarosława Kaczyńskiego. Birgfellner do dziś nie dostał pieniędzy za pracę, jaką wykonał w trakcie przygotowywania inwestycji dla spółki Srebrna. Sprawa słynnej faktury oraz nagrań z udziałem Kaczyńskiego jest już bardzo głośna.

Okazuje się, że faktura wystawiona przez Birgfellnera nie ma opłaconego podatku VAT. Tymczasem jest to obowiązek wystawcy dokumentu. VAT trzeba zapłacić, nawet jeśli nie dostało się pieniędzy od zleceniodawcy.

– On (Jarosław Kaczyński) doprowadza do sytuacji, kiedy ten VAT nie zostaje zapłacony, bo jak ma zostać zapłacony przez spółkę, która nie posiada własnych środków – mówił mecenas.

Na argument, że to nie opłacający fakturę płaci VAT, tylko ten, który tę fakturę wystawia, pełnomocnik Geralda Birgfellnera stwierdził, że aby odprowadzić VAT, "trzeba te pieniądze mieć".

Prawnik nie od księgowości
Z kolei twierdzenie prowadzącej audycję, że przecież na wystawcy faktury ciąży obowiązek zapłacenia podatku, spotkało się z dość wymijającą odpowiedzią. Dubois odparł, że zajmuje się aspektem karnym i nie wchodził w kwestie księgowe.

– Jarosław Kaczyński, gdy zlecał naszemu klientowi sprawę, mówił, że on o wszystkim decyduje, on podejmuje decyzje, co potwierdzały okoliczności. Mój klient przez rok obserwował, że jedyną osobą decyzyjną był Jarosław Kaczyński. Z kontekstu wynikało, że dojdzie do zapłacenia za wykonaną pracę. I pan Jarosław Kaczyński nagle zmienia narrację i mówi: ja o niczym nie decyduję, nie mam z tym nic wspólnego. To jest moment, w którym dochodzi do przestępstwa oszustwa. Dlatego sprawa jest w prokuraturze, a nie w sądzie cywilnym – mówił Jacek Dubois.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.