Uczelnia Rydzyka przegrała w sądzie. Musi ujawnić dokumenty, które ukrywała od lat

Przez 3 lata uczelnia Rydzyka nie chciała pokazać swoich dokumentów - teraz musi to zrobić
Przez 3 lata uczelnia Rydzyka nie chciała pokazać swoich dokumentów - teraz musi to zrobić Foto: Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej i Medialnej w Toruniu, założona przez o. Tadeusza Rydzyka, przegrała w sądzie z siecią obywatelską Watchdog Polska. Od trzech lat próbowała nie pokazać dokumentów, o które ją poproszono. Teraz musi to zrobić i dorzucić 100 zł za koszty procesu.


Jak pisze PolsatNews.pl, Watchdog Polska w 2016 roku wystąpiła do toruńskiej uczelni z wnioskiem o udostępnienie "dokumentacji przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpień, stanowisk, wniosków i opinii podmiotów ją przeprowadzających - w odniesieniu do wszystkich kontroli zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, przeprowadzonych w roku 2014 i 2015 w postaci skanów" oraz skanu statutu Szkoły wraz ze skanami aktów go zmieniających.

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Prośba ta została kompletnie zignorowana. Kiedy w końcu sieć złożyła skargę do sądu, rektor uczelni bagatelizował sprawę. Twierdził, że wszystkie potrzebne informacje są na stronie uczelni a dokumenty pokontrolne nie są informacją publiczną i nie musi ich udostępniać.

Niedawno Bartosz Wilk opowiadał w Radio TOK FM o naszych sprawach z Fundacją Lux Veritatis i Nasza Przyszłość, a...

Opublikowany przez Sieć Obywatelska - Watchdog Polska Poniedziałek, 18 lutego 2019
Watchdog nie procesował się z uczelnią, ale złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Sąd nakazał szkole ujawnienie dokumentów, o które wnioskowała sieć a na dodatek zapłacenie 100 złotych tytułem kosztów postępowania. WSA uznał, że (hojnie dotowana z budżetu) uczelnia ojca Rydzyka dopuściła się "bezczynności z rażącym naruszeniem prawa".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.