Znów uchwalili kulawe prawo. Sprzedaż kopciuchów może trwać w najlepsze, smog ma się świetnie

Sprzedaż kopciuchów w teorii jest zakazana. Ale nie ma przepisów, które pozwoliłyby kontrolować ich sprzedawców
Sprzedaż kopciuchów w teorii jest zakazana. Ale nie ma przepisów, które pozwoliłyby kontrolować ich sprzedawców Foto: Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Cieszycie się, że w życie wszedł zakaz sprzedaży niskiej jakości piecyków, tzw. kopciuchów? Nie ma z czego. Prawo co prawda obowiązuje, ale ustawodawcy zapomnieli, że ktoś powinien ten zakaz egzekwować. Na razie nie ma komu – UOKiK i Inspekcja Handlowa czekają na nowelizację właśnie uchwalonych przepisów.


Od kilku dni obowiązuje rozporządzenie likwidujące możliwość sprzedawania tzw. "kopciuchów" reklamowanych często jako "kotły na biomasę niedrzewną" i "urządzenia wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej".

W praktyce to piece nie spełniające norm emisji spalin i w znacznej mierze odpowiadające za powstawanie groźnego smogu.

Trzeba przyznać, że władze dość ochoczo przystąpiły do działania. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii apeluje, by każda osoba, która zobaczy ogłoszenie o sprzedaży "kopciuchów", informowała o tym urzędników. Obiecują, że zajmą się tematem – prześlą zgłoszenia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oczywiście można też od razu powiadamiać UOKiK i Inspekcję Handlową. Problem w tym, że nic to nie da.

Nie ma komu sprawdzić
Okazuje się, że obie instytucje nie mają żadnych podstaw prawnych do kontrolowania sprzedawców "kopciuchów", bo ktoś zapomniał o znowelizowaniu przepisów dotyczących ich pracy.
Przepis jest więc martwy, podobnie jak prawo zakazujące sprzedaży kopciuchów, uchwalone półtora roku temu.

Poważniejszym ciosem dla sprzedawców może być eliminowanie kopciuchów z internetowych platform handlowych. Allegro zobowiązało się do kasowania ogłoszeń o sprzedaży tego typu pieców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.