Tak odzyskasz swoje pieniądze z ZUS-u. Rekordzista ma aż 20 mln zł nadpłaty

ZUS ma do oddania aż 2,5 mld zł
ZUS ma do oddania aż 2,5 mld zł Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję oddawania przedsiębiorcom nadpłaconych składek. Większość z nich spotyka się z taką sytuacją po raz pierwszy i nie za bardzo wiedzą, jak do tego podejść. A do odzyskania jest aż 2,5 mld złotych, więc gra warta jest świeczki.


Przedsiębiorcy właśnie dostają listy od ZUS, zawierające rozliczenia zeszłorocznych składek – pisze Rzeczpospolita. Okazuje się, że 520 tysięcy firm jest winnych Zakładowi 14 mld złotych.

Z drugiej jednak strony wiele firm – około miliona – ma nadpłatę składek. Chodzi o łączną sumę 2,5 miliarda złotych.
– Rekordzista działający w branży górniczej ma ponad 20 mln zł nadpłaty – mówi dziennikowi Anna Staszyńska, wicedyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS w Warszawie.

ZUS wyjaśnia
Co można z tymi pieniędzmi zrobić? Po pierwsze, przedsiębiorca powinien sprawdzić w systemie elektronicznym (Platformie Usług Elektronicznych, czyli e-urzędzie ZUS), czy ciągle tę nadpłatę ma. Listy odnoszą się bowiem do sytuacji na koniec roku 2018, a obecnie mamy połowę marca 2019 roku i coś mogło się zmienić.

Jeśli suma nadpłaty nie jest duża, najprościej będzie odjąć ją sobie od kolejnego przelewu do ZUS. Składki księgują się automatycznie i saldo po prostu się wyrówna.

Jeżeli przedsiębiorca ma dużą nadpłatę, może spokojnie zażyczyć sobie, aby ZUS zwrócił mu nadpłatę. Służy do tego druk ZUS-EZS-P. Z kolei wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek można złożyć na druku RZS-P.

Co ciekawe – ok. 114 mln zł nadpłaty mają nieaktywni już przedsiębiorcy. Jest ich mniej więcej ćwierć miliona. Dostają oni listy polecone. Po 5 latach od otrzymania korespondencji nie będą już mogli ubiegać się o zwrot nadpłat. Warto więc odebrać swoje pieniądze w miarę szybko, by o nich nie zapomnieć.


ZUS opublikował ostatnio dane o tym, jak długo Polacy pobierają świadczenia emerytalne. Średnia to 18 lat, ale najkrócej na emeryturze są przedsiębiorcy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.