Czy muszę mieć druczek OC w samochodzie? Pamiętaj o nowych przepisach o OC

OC i dowód rejestracyjny - wozić ze sobą czy nie?
OC i dowód rejestracyjny - wozić ze sobą czy nie? Fot. 123rf.com /Katarzyna BiaÅ‚asiewicz
W zeszłym roku “teoria” egzaminu na prawo jazdy powiększyła się o jedno podchwytliwe pytanie: “Jakich dokumentów nie musisz wozić w samochodzie”? Prawo jazdy oczywiście zostaje. Nie trzeba natomiast mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC.


Na początek warto rozwiać wątpliwości: nie musimy wozić w samochodzie dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia - samo ubezpieczenie OC nadal jest obowiązkowe.

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 października 2018 roku mówią, że kierowca, który nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC nie może otrzymać mandatu.

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji:

Od 1 października 2018 roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem. Nie będzie więc potrzeby, by się martwić, jeśli wyjedziemy z domu i nagle okaże się, że dokumenty auta zostawiliśmy w domu. Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018r. (Dz.U., poz.957) Czytaj więcej

Podczas kontroli przez drogówkę, policjanci sprawdzą dane naszego pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Baza CEPiK funkcjonuje już od dawna, ale dopiero od zeszłego roku funkcjonariusze nie mogą wymagać od nas okazania dokumentów. Dostęp do CEPiK ma również Straż Miejska i Inspekcja Ruchu Drogowego.

Co w przypadku stłuczki?
Brak obowiązku posiadania przy sobie polisy OC teoretycznie mógłby być problematyczny w momencie, kiedy dochodzi do stłuczki. Spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej wymaga bowiem, między innymi, podania numeru polisy przez sprawcę. Oczywiście pod warunkiem, że sprawca ubezpieczenie posiada.

Jak to sprawdzić? Kierowcy mają do dyspozycji swoją bazę udostępnioną przez Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Na stronie ufg.pl znajduje się specjalna zakładka “Baza OC i AC”. W wyszukiwarkę wpisujemy numer rejestracyjny lub numer VIN.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.