Zarobki w marketach. Tak wypadamy na tle Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji

Markety w Polsce coraz lepiej płacą pracownikom
Markety w Polsce coraz lepiej płacą pracownikom Adam Stępień / Agencja Gazeta
Lidl chwali się, że płaci pracownikom nieco ponad 3 tys. na początku kariery. Dla porównania niemiecki pracownik sieci zarabiać będzie dwa tysiące, ale euro. Sieci handlowe różnicują zarobki pomiędzy płacami w różnych krajach.


Porównywanie płac pomiędzy państwami jest zadaniem dość skomplikowanym. To czy pensja jest wysoka czy niska zależy często od ogólnego poziomu cen i pensji w gospodarce. Pensja w wysokości tysiąca jednostek waluty będzie wszak niska, jeśli chleb kosztuje pięćset jednostek.


Na poziom pensji wpływa też często sytuacja na rynku pracy. Firmy decydują się podnieść pensje na przykład z powodu braków kadrowych. Taka sytuacja ma miejsce np. w polskim Lidlu, gdzie poszukiwane jest ok. 700 osób.

Sieć ta zapowiedziała w Polsce, że początkujący pracownik zarobi od 3100 do 3850 zł brutto. Po roku pracy może zaś liczyć na podwyżkę w granicach 150-200 złotych brutto. Pracownik z dwuletnim stażem dostanie pensję od 3450 do 4350 zł brutto.

Niemiecki Lidl także podwyższa pensje
Za naszą zachodnią granicą również pensje wzrosły. Nowy pracownik niemieckiego Lidla może liczyć na co najmniej 12,50 euro brutto za godzinę. Miesięczna pensja wyniesie zatem jakieś dwa tysiące euro, czyli nieco ponad osiem tysięcy złotych.


W praktyce niemiecka płaca minimalna wynosi niecałe 1500 euro, polska - 2 216,70 zł. Minimalne pensje w obu krajach stanowią podobny procent płacy pracownika Lidla - ok. 70. Sieci chcą w ten sposób ściągnąć nowych pracowników.

W innych państwach kasjerzy również nie zarabiają kokosów. Dla porównania konkurent Lidla - Kaufland, na niemieckim rynku płaci ok. 11 euro na godzinę - donosi serwis glassdoor.com na podstawie informacji od pracowników.

Pensje rosną, bo muszą
W Wielkiej Brytanii kasjer w sklepie Tesco zarabia w okolicach najniższej stawki godzinowej. Według danych serwisu jobapplications.co.uk w 2017 roku było to ok. 7,5 funta na godzinę. Od kwietnia pensja minimalna wynieść ma 8,21 funta na godzinę, co oznacza że pensje również powinny pójść w górę.


We Francji nie jest dużo lepiej. Według danych serwisu glasdoor.com, pensja kasjera w markecie Carrefour wynosi mniej więcej tyle, ile pensja minimalna. I to w okolicach Paryża, gdzie koszty życia mogą być znacznie wyższe niż na prowincji.

Średnia pensja kasjera w Polsce to około dwa tysiące złotych netto miesięcznie - wynika z danych serwisu pracuj.pl. Zdecydowana większość z nich otrzymuje także dodatkowe premie, na przykład za brak nieuzasadnionych nieobecności. To nieco więcej niż początkujący lekarze czy nauczyciele.