Płace w Polsce rosną. Ujawniono, jakie było średnie wynagrodzenie w lutym

Średnie wynagrodzenie w wielu branżach pozostaje w sferze marzeń
Średnie wynagrodzenie w wielu branżach pozostaje w sferze marzeń Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Polska gospodarka rośnie w siłę, a ludziom żyje się lepiej. Przynajmniej według danych statystycznych. Średnie wynagrodzenie w Polsce wzrosło właśnie do niecałych pięciu tysięcy złotych. Nasze eldorado, zdaniem Eurostatu, powoli się jednak kończy.


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, które cytuje "Gazeta Wyborcza", średnie wynagrodzenie w Polsce wzrosło do 4949 zł i 42 gr. To oznacza wzrost w porównaniu z lutym zeszłego roku o 7,6 proc. W porównaniu jednak np. z grudniem zeszłego roku średnia pensja spadła. Wtedy bowiem skoczyła ona do rekordowych 5275 zł brutto

Zdaniem analityków pensje wyższe niż w zeszłym roku spowodowane są brakiem rąk do pracy. Przykładem niech będzie podwyżka w Lidlu, który w ten sposób próbuje przyciągnąć blisko 700 osób.

W związku z tym bezrobocie również jest na niskim poziomie - 6,1 proc. - to mniej o 0,7 pkt proc. niż rok wcześniej. Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie wielkopolskim - 3,3 proc., z kolei w warmińsko-mazurskim udział osób bez pracy znów jest dwucyfrowy i wynosi 10,8 proc.

Mało wolnych miejsc pracy
Jednak według danych Eurostatu na 100 miejsc pracy wolne jest trochę więcej niż jedno. To oznacza, że nawet jeśli ktoś chce zmienić pracę, to dość trudno będzie mu ją znaleźć. Dla porównania: w Unii Europejskiej średnio wolne jest 2,3 miejsca pracy na 100.


Nie wszyscy wiedzą, że dane do tych raportów zbierane są wyłącznie z dużych i małych firm, czyli tych, które zatrudniają powyżej dziewięciu pracowników. Zatem dotyczą około 6 mln zatrudnionych. O wiele niższe zarobki mieli w tym czasie pracownicy małych firm i ci prowadzący jednoosobową działalność.

Jednym z najlepszych wskaźników byłoby podawanie w każdym raporcie również mediany zarobków, czyli kwoty granicznej, od której połowa pracowników zarabia mniej (a druga połowa więcej). Obraz rozjaśnić mogłaby też dominanta, która wskazuje najczęściej występujące wynagrodzenie brutto spośród całego zestawienia w raporcie. Tyle tylko, że... oba te wskaźniki są podawane tylko w raportach publikowanych co 2 lata
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby