Ukraińcy w Polsce zarabiają lepiej od Polaków. Nic dziwnego, bo lepiej pracują

W Polsce pracuje dziś ok. 1,2 mln Ukraińców
W Polsce pracuje dziś ok. 1,2 mln Ukraińców Foto: Kuba Atys / Agencja Gazeta
Ponad 70 proc. spośród 1,2 miliona pracujących w Polsce Ukraińców zajmuje się pracą fizyczną. Większość z nich zarabia lepiej od Polaków na podobnych stanowiskach. Ten fakt nie dziwi pracodawców – Ukraińcy są sumienni i mają wysoką kulturę pracy.


Ponad 60 proc. pracujących u nas Ukraińców otrzymuje na rękę od 2,5 do 3,5 tys. złotych za miesiąc pracy. Około 15 proc. zarabia więcej, zaś jedna czwarta dostaje mniej niż 2,5 tys. złotych – wynika z badania firmy Sedlak&Sedlak cytowanego przez Superbiz.se.pl.

Jednocześnie jedna piąta Polaków zarabia poniżej 2,5 tys. złotych na rękę. Tylko 40 proc. (w porównaniu do 60 proc. obywateli Ukrainy) dostawało w 2018 roku pensje pomiędzy 2,5 a 3,5 tys. złotych na rękę. Drugie tyle Polaków zarabiało więcej niż 3,5 tys. złotych netto.

Zarabiają dobrze, bo dobrze pracują
Według badania Sedlak & Sedlak polski pracownik fizyczny w 2018 roku mógł liczyć na początek na pensję w wysokości 1,5 tys. zł netto. Bardziej doświadczeni mogli liczyć na 2,5 tys. złotych – jakie minimalnie dostaje na start większość Ukraińców. Nasi wschodni sąsiedzi mogli też liczyć na benefity w postaci dachu nad głową, wyżywienia, transportu do pracy czy pomocy w załatwianiu formalności.


Superbiz przypomina, że polscy pracodawcy po prostu cenią pracowników z Ukrainy. Niemal 40 proc. firm wyraża się o Ukraińcach pozytywnie a ponad połowa pracodawców twierdzi, że to pracownicy tak samo wartościowi jak Polacy. Uważają, że Ukraińcy są solidni i mają wysoką kulturę pracy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.