Sądny weekend dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Czy muszą zbierać się do powrotu do kraju?

Theresa May oprócz problemów z własnym parlamentem musi zająć się sytuacją obcokrajowców w Wielkiej Brytanii
Theresa May oprócz problemów z własnym parlamentem musi zająć się sytuacją obcokrajowców w Wielkiej Brytanii Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W Wielkiej Brytanii oficjalnie ruszyła rejestracja osób ubiegających się o status osoby osiedlonej. Dzięki temu mają oni mieć zagwarantowane prawa. Jednak brytyjski parlament ma w tej sprawie wątpliwości - bez oficjalnej umowy w sprawie Brexitu, wszystko opiera się na obietnicach.


Sama rejestracja również ruszyła z problemami - internetowy system nie był przygotowany na liczbę osób, która chciała uzyskać ten status. Do tej pory bowiem działał jedynie pilotażowy system aplikacji poprzez aplikację na smartfony z Androidem.

Jak czytamy na stronach brytyjskiego Home Office aby ubiegać się o ten status trzeba być obywatelem państwa Unii Europejskiej, nie być obywatelem Wielkiej Brytanii i mieszkać tam przez przynajmniej 5 lat.

Dzięki uzyskaniu statusu osoby osiedlonej, możliwe będzie m.in. legalne uzyskanie prawa do pobytu na Wyspach, czy uzyskanie zasiłku czy emerytury. Osoba taka może także korzystać ze służby zdrowia, a także w perspektywie ubiegać się o obywatelstwo.

"Wszystko opiera się na obietnicach"
Parlamentarna komisja praw człowieka ma jednak wątpliwości. Jej zdaniem, prawa obywateli UE po brexicie nie zostały zabezpieczone w odpowiednim dokumencie. Jak donosi portal money.pl, wszystko opiera się zatem na obietnicach.

W przypadku możliwej zmiany rządu czy ogólnego chaosu może oznaczać to, że nikt nie będzie w stanie zagwarantować praw mieszkającym na wyspach Europejczykom, w tym Polakom. Ustawa w obecnej formie mówi wręcz, że wszelkie prawa unijnych obywateli po brexicie zostaną usunięte, a ich przywrócenie zależy od decyzji ministra, zapisanej w odpowiednich przepisach.


Czeka nas chaos?
A Brexit bez umowy zbliża się coraz większymi krokami. Brytyjska Izba Gmin odrzuciła własnie rządowy projekt umowy wyjścia z Unii Europejskiej.

Na Brexicie bez umowy stracą także polskie firmy. Przy zachowaniu obecnej struktury towarowej, średnia stawka celna w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii może wzrosnąć do 8,5 proc. - wynika z szacunków Łukasza Ambroziaka, analityka Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.