Urząd Skarbowy zaprasza cię na dodatkową kontrolę? Sprawdź uważnie - to może być oszust

Oszuści podszywają się pod Urząd Skarbowy, by żerować na naszym strachu
Oszuści podszywają się pod Urząd Skarbowy, by żerować na naszym strachu Paweł Malecki / Agencja Gazeta
Izba Administracji Skarbowej w Katowicach prosi, by uważać na fałszywe maile, których autorzy podszywają się pod urzędników. Otwarcie załącznika takiego maila może skutkować zawirusowaniem swojego sprzętu czy wręcz utratą pieniędzy.


"Urząd Skarbowy doręczył zawiadomienie о zamiarze wszczęcia kontroli w dniu 18.04.2016r. Wobec braku możliwości nawiązania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.04.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.04.2019r. w celu ustalenia terminu wszczęcia kontroli. Urząd Skarbowy wyznacza termin wszczęcia kontroli na 29.04.2019r. о godz. 9.00."

Tak zaczynają się wiadomości, przed którymi ostrzega Izba Administracji Skarbowej w Katowicach. Według informacji na stronie Izby nie są one przygotowywane przez jej pracowników, a otwarcie załącznika może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Oszuści bowiem zapewniają, że w załączniku została przedstawiona lista dokumentów, które podatnik powinien przygotować do najbliższej kontroli. W załączniku najprawdopodobniej znajduje się szkodliwe oprogramowanie.

Jak stracić pieniądze otwierając załącznik?
Co może zrobić? To zależy, na co trafimy. Część takich programów potrafi zablokować nasz komputer, zaszyfrować dysk, a za odblokowanie dostępu zażądać pieniędzy.

Według danych firmy Xopero Software, podobne żądania wysuwane są średnio co 14 sekund. Co więcej, nie tylko firmy są zagrożone. Oczywiście, z osób prywatnych można wyciągnąć mniejsze pieniądze, jednak szeroka skala ataku zapewnia strumień gotówki.

Inne próbują okraść nas poprzez przekierowanie ruchu w przeglądarce na strony łudząco podobne do stron np. banków. Dzięki temu przestępcy mogą poznać nasze dane do logowania, a później będą mogli spróbować wyłudzić jednorazowe hasło, by potwierdzić transakcję wypłaty środków z naszego konta.

Jeszcze inni po prostu zainstalują na naszym sprzęcie program do kopania kryptowalut. Ten nie będzie korzystał bezpośrednio z naszych pieniędzy, jedynie wykorzysta moc naszego sprzętu do zdobywania środków dla przestępców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.