Urząd Skarbowy zaprasza cię na dodatkową kontrolę? Sprawdź uważnie - to może być oszust

Oszuści podszywają się pod Urząd Skarbowy, by żerować na naszym strachu
Oszuści podszywają się pod Urząd Skarbowy, by żerować na naszym strachu Paweł Malecki / Agencja Gazeta
Izba Administracji Skarbowej w Katowicach prosi, by uważać na fałszywe maile, których autorzy podszywają się pod urzędników. Otwarcie załącznika takiego maila może skutkować zawirusowaniem swojego sprzętu czy wręcz utratą pieniędzy.


"Urząd Skarbowy doręczył zawiadomienie о zamiarze wszczęcia kontroli w dniu 18.04.2016r. Wobec braku możliwości nawiązania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.04.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.04.2019r. w celu ustalenia terminu wszczęcia kontroli. Urząd Skarbowy wyznacza termin wszczęcia kontroli na 29.04.2019r. о godz. 9.00."

Tak zaczynają się wiadomości, przed którymi ostrzega Izba Administracji Skarbowej w Katowicach. Według informacji na stronie Izby nie są one przygotowywane przez jej pracowników, a otwarcie załącznika może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Oszuści bowiem zapewniają, że w załączniku została przedstawiona lista dokumentów, które podatnik powinien przygotować do najbliższej kontroli. W załączniku najprawdopodobniej znajduje się szkodliwe oprogramowanie.

Jak stracić pieniądze otwierając załącznik?
Co może zrobić? To zależy, na co trafimy. Część takich programów potrafi zablokować nasz komputer, zaszyfrować dysk, a za odblokowanie dostępu zażądać pieniędzy.

Według danych firmy Xopero Software, podobne żądania wysuwane są średnio co 14 sekund. Co więcej, nie tylko firmy są zagrożone. Oczywiście, z osób prywatnych można wyciągnąć mniejsze pieniądze, jednak szeroka skala ataku zapewnia strumień gotówki.

Inne próbują okraść nas poprzez przekierowanie ruchu w przeglądarce na strony łudząco podobne do stron np. banków. Dzięki temu przestępcy mogą poznać nasze dane do logowania, a później będą mogli spróbować wyłudzić jednorazowe hasło, by potwierdzić transakcję wypłaty środków z naszego konta.

Jeszcze inni po prostu zainstalują na naszym sprzęcie program do kopania kryptowalut. Ten nie będzie korzystał bezpośrednio z naszych pieniędzy, jedynie wykorzysta moc naszego sprzętu do zdobywania środków dla przestępców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.