Przetarg na tramwaje w Warszawie unieważniony. Będzie kolejny, ale Pesa i tak nie wygra

Przetarg na tramwaje unieważniony. Ale Hyundai i tak dostarczy składy
Przetarg na tramwaje unieważniony. Ale Hyundai i tak dostarczy składy Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Spółka Tramwaje Warszawskie unieważniła wybór Hyundaia jako dostawcy nowych tramwajów dla stolicy. Koreańczycy mieli dostarczyć 213 składów. Przetarg oprotestowała przede wszystkim bydgoska Pesa, która chciała o miliard złotych więcej niż oni. Ale Hyundai i tak dostarczy swoje tramwaje.


W lutym 2019 roku Tramwajom udało się w końcu rozstrzygnąć przedłużający się przetarg. Wygrała oferta koreańskiego Hyundaia. Za 213 składów firma zażyczyła sobie 1,82 mld złotych. To o pół miliarda mniej, niż miasto chciało wydać i aż o miliard mniej, niż żądała Pesa, pisze Mikołaj Fidziński w serwisie Next.Gazeta.pl.

Przetarg wzbudził wiele kontrowersji w środowiskach prawicy, wielu polityków wypowiadało się o wygranej Hyundaia ze świętym oburzeniem.

Ich wątpliwości podzieliła Krajowa Izba Odwoławcza, która potwierdziła zarzut, iż Hyundai, nie wykazał, iż nie ma zaległości podatkowych. Taki był jeden z warunków przetargu zapisany w dokumentach. Pesa miała nadzieję na powtórzenie przetargu.

Hyundai wyjaśnił, że w Korei nie ma czegoś takiego jak zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, ale firmie udało się dostarczyć dokumenty, które to potwierdzają.

Co teraz?
Jak tłumaczy w rozmowie z next.gazeta.pl Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich, unieważnienie wyboru nie ma nic wspólnego z unieważnieniem całego przetargu. Można rzecz, że po prostu w całej procedurze przetargowej trzeba teraz cofnąć się o jeden, ostatni krok, który niemal na pewno nic nie zmieni.

Hyundai ponownie dostanie zlecenie – teraz całkowicie zgodnie z procedurami. Ma to się stać w ciągu najbliższych kilku dni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.