W rządzie PiS mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. Ujawniono duże różnice w pensjach

Rząd Mateusza Morawieckiego dyskryminuje ekonomicznie kobiety. Podobnie zresztą, jak większość świata biznesu.
Rząd Mateusza Morawieckiego dyskryminuje ekonomicznie kobiety. Podobnie zresztą, jak większość świata biznesu. Foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Wszystkie polskie ministerstwa zapewniają, że kobiety i mężczyźni są równi i nie ma mowy o żadnej dyskryminacji. Tymczasem w całej rządowej administracji – która powinna być wzorem dla innych – panie zarabiają mniej od panów i rzadziej zajmują kierownicze stanowiska.


Jeśli chcesz mieć wysokie stanowisko w administracji centralnej powiązane z dobrą pensją, musisz być mężczyzną. Taki wniosek płynie opracowania dziennika Rzeczpospolita, który wziął na warsztat odpowiedzi ministerstw i urzędów na pytania posłów.

W Kancelarii Premiera kobieta zarabia 8,5 tys. zł brutto, mężczyzna – ponad 10 tys. zł. Mężczyźni prawie dwukrotnie częściej zajmują stanowiska kierownicze. W Centrum Obsługi Administracji Rządowej, UOKiK czy Biurze Rzecznika Praw Pacjenta pensje mężczyzn są wyższe o ok. tysiąc złotych.

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii średnie wynagrodzenie brutto mężczyzn jest o 5 proc. wyższe niż kobiet. Ta różnica rośnie do 15 proc., gdy weźmie się pod lupę wszystkie podmioty podległe MPiT.

Najlepiej u Tchórzewskiego
Szczególnie dziwnym przykładem jest Główny Urząd Statystyczny, gdzie kobieta może zarobić średnio o 300 złotych więcej, od mężczyzny. To niewiele, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach jest w GUS pięciokrotnie wyższa niż mężczyzn.


Kobiety zarabiają więcej jedynie w sfeminizowanych resortach – na przykład w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Mowa tylko o centrali, bo po doliczeniu pracowników podległych MEN instytucji mężczyźni i tak zarabiają lepiej od kobiet.

Najrówniejsze okazuje się Ministerstwo Energii, gdzie średnie zarobki kobiet i mężczyzn oscylują ok. 5,5 tys. zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.