PKP inwestuje w infrastrukturę na kolei. Jednak ucieszą się z niej jedynie... rowerzyści

PKP inwestuje w infrastrukturę dla rowerzystów
PKP inwestuje w infrastrukturę dla rowerzystów Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Ponad 8,6 tysiąca stojaków rowerowych przygotowały dla rowerzystów PKP Polskie Linie Kolejowe - poinformowała spółka. Skorzysta z nich blisko półtora tysiąca miejscowości. PKP chciałoby, by jak największa liczba rowerzystów korzystała z ich usług.


Na ponad 1260 stacjach i przystankach dla rowerzystów przygotowanych jest prawie 6,5 tys. stojaków rowerowych. Montowane są one w miejscach oświetlonych, jak najbliżej peronów - czytamy w informacji przesłanej przez biuro prasowe. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo jednośladów oraz wygodę pasażerów.

W ostatnim czasie najwięcej stoisk dla jednośladów zamontowano w województwie zachodniopomorskim i łódzkim. Nowe stanowiska pojawiły się także na stacjach i przystankach w Podlaskiem i Świętokrzyskiem.

Lokalizacje stojaków wybierano na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PLK czekają na kolejne sugestie, gdzie powinny pojawić się stojaki rowerowe w tym roku. Lokalizacje można zgłaszać za pośrednictwem oficjalnego profilu na Facebooku.

Jak przewieźć rower pociągiem?
PKP przypomina, że istnieje możliwość przewożenia rowerów w pociągach, zgodnie ze ściśle określonymi zasadami.

W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w wyznaczonych do tego wagonach i miejscach, które do tego zostały wskazane. Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy w danym pociągu zostały wyznaczone miejsca do przewozu rowerów.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zaś, że na inwestycje związane z budową nowych linii kolejowych w miejscowościach, które nie mają kolei, państwo przeznaczy aż 100 mld zł. A nawet więcej, jeśli do przedsięwzięcia dołoży się Centralny Port Komunikacyjny.


W ramach programu Kolej plus na sam początek ruszy 20 nowych regionalnych linii kolejowych, które mają pozwolić na odrodzenie małych miejscowości i umożliwić do nich dojazd.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.