"Na pewno nie każdy może zostać traderem". Ekspertka o rynku, gdzie bardzo wysokie ryzyko to chleb powszedni

O świecie tradingu i zajęciu tradera rozmawiamy z Anetą Komińczyk, Senior Client Relationship Manager w Vestle, która dostarcza na rynek webową i mobilną platformę tradingową
O świecie tradingu i zajęciu tradera rozmawiamy z Anetą Komińczyk, Senior Client Relationship Manager w Vestle, która dostarcza na rynek webową i mobilną platformę tradingową 123rf.com
Z pozoru niewiele trzeba, by wejść do świata tzw. tradingu. Każdy może przecież odpalić platformę, która otwiera dostęp do tysięcy instrumentów finansowych obecnych na pozagiełdowym rynku. Jednak nie każdy nadaje się do tego, by nimi handlować. Bo trader to ktoś, kto musi liczyć się z tym, że może nagle wszystko stracić.


– Z rynkiem globalnym najróżniejszych instrumentów, nieprzewidywalnością kierunków, ryzykiem oraz samym sobą – z tym musi się mierzyć współczesny trader, jak przekonuje w wywiadzie dla naszego serwisu Aneta Komińczyk, Senior Client Relationship Manager w Vestle, która dostarcza na rynek webową i mobilną platformę tradingową.

Kim jest trader?

Trader jest handlowcem bądź spekulantem rynkowym, który prognozuje różnice cenowe, skupiając się na kierunkach rynkowych. W związku z tym, iż taki handel jest obarczony wysokim ryzykiem, trader to osoba świadoma możliwości straty całego swojego kapitału na koncie inwestycyjnym.

Czym powinien się wyróżniać taki świadomy inwestor?

Przede wszystkim możliwością, chęcią, odpowiedzialnością i odwagą do samodzielnego podejmowania decyzji handlowych oraz ryzyka. Poza tym fundamentalną wiedzą dotyczącą różnorodnych instrumentów finansowych na globalnym rynku oraz analizy technicznej, która może pełnić funkcję pomocniczą w procesie decyzyjnym.


W jaki sposób należy podchodzić do tradingu?

Uważam, że jest to bardzo indywidualna kwestia samych uczestników handlu.

Pytam o to, czy jako inwestycję wymagającą maksymalnie poważnego podejścia, czy jako grę przeznaczoną dla tych, którzy lubią gwałtowne skoki adrenaliny?

Wszystko w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji każdej osoby, środków, czasu i oczekiwań, jakie dany trader zamierza przeznaczyć na tego typu przedsięwzięcie. Tak długo, jak jest świadomość ryzyka i możliwości oraz akceptacji poniesienia strat finansowych, tak każdy może traktować trading według własnego uznania.

Z czym musi zmierzyć się każdy trader?

Z rynkiem globalnym najróżniejszych instrumentów, nieprzewidywalnością kierunków, ryzykiem oraz samym sobą. Bardzo często jest to gra nerwów i konieczność podejmowania trudnych, czasem bardzo szybkich decyzji, które mogą nas przybliżyć bądź oddalić od upragnionego celu.

Czy każdy może zostać traderem?

Na pewno nie każdy może zostać traderem. Przede wszystkim musi to być osoba, która posiada dodatkowe środki finansowe, które nie są niezbędne do zaspokojenia pierwszorzędnych potrzeb człowieka. Trzeba zawsze mieć na uwadze, że możemy stracić cały depozyt.

Czym jeszcze należy dysponować?

Oczywiście niezbędną wiedzą z zakresu mechanizmów rynkowych, chociaż podstawowych kwestii związanych z fundamentami rynkowymi oraz aspektami technicznymi, w tym obsługi platformy.

Można więc powiedzieć, że to domena zarezerwowana dla wąskiej grupy ekspertów?

Nie powiedziałabym, iż trzeba być ekspertem w tej dziedzinie, ale należy mieć doświadczenie związane z rynkami finansowymi, tak aby z większą pewnością siebie odnaleźć się w środowisku zmienności, niepewności oraz ryzyka.

A jakie porównanie najlepiej opisuje zajęcie tradera?

Gra umysłu, czyli ciągle analizowanie, ocenianie, szacowanie, wyciąganie wniosków i decyzje. Cały czas musimy bowiem podejmować decyzje, które później okażą się właściwe bądź nie.
Czy inwestorzy tworzą wspólnotę, którą moglibyśmy nazwać społecznością tradingową? Czy wspierają się nawzajem radami, czy może traktują innych inwestorów jak rywali w wyścigu?

W pewnym sensie tak, gdyż sam trading wszystkich jakoś łączy, natomiast wspieranie siebie nawzajem czy też konkurowanie ze sobą jest już indywidualną kwestią uzależnioną od osobowości, czy też charakteru danej osoby.

Czyli bywa z tym różnie.

Tak jak w życiu są ludzie, którzy się nawzajem wspierają i dzielą wiedzą, czy też pomagają tym, którym się gorzej wiedzie, ale są też tacy, którzy rywalizują i cieszą się z porażek innych osób oraz nie lubią dzielić się wiedzą z innymi, gdyż poczucie wyższości sprawia im przyjemność.

Każdy inwestor detaliczny korzysta z usług brokera. Jaka jest ich rola w tym systemie?

Brokerzy umożliwiają klientom detalicznym dostęp do instrumentów poprzez platformę oraz egzekucje transakcji według wytycznych lokalnego regulatora i europejskiego organu nadzorującego ESMA.

A co dają od siebie?

Oprócz tego oferują wsparcie klienta od strony informacyjnej oraz edukacyjnej poprzez różnego rodzaju seminaria, webinary oraz materiały w postaci e-booków, PDF, czy też lekcji video.

Jakie są największe grzechy traderów a jakie brokerów?

Trader w pewnym sensie powinien charakteryzować się cierpliwością i otwartością umysłu, więc być może lekkomyślne brawurowe podejście nie byłoby wskazane, ale nadal będę utrzymywać, iż jest to cecha indywidualna. Z kolei regulowani brokerzy muszą działać według ściśle określonych wytycznych, także jakiekolwiek błędy muszą być natychmiastowo naprawiane.

Trading jak wszystko ewoluuje wraz z technologią. Jak zatem wygląda dziś nowoczesne inwestowanie?

Technologia jest niesamowita. Osobiście uważam, iż ludzie nie doceniają rozwoju i możliwości technologicznych. Nie zdają sobie sprawy, ile ludzi jest zaangażowanych w prawidłowe funkcjonowanie platformy, aby jednym kliknięciem czy też kilkoma móc wysyłać zlecenia rynkowe.

Jak to wygląda w przypadku platformy Vestle?

Platforma Vestle jest w trakcie modernizacji. Nie jest nasz końcowy produkt, gdyż ciągle dodajemy nowe funkcje i poprawiamy już istniejące, bazując na potrzebach naszych klientów – kalkulator handlowy, narzędzia pomocnicze, transparentność warunków handlowych itp. znajdują się ''pod ręką'' w sposób bardzo przejrzysty i przyjazny dla użytkownika.

Jakie to najnowsze funkcje?

W ostatnim czasie wprowadziliśmy alerty cenowe, gdzie po ich aktywowaniu klient otrzymuje powiadomienia na swojego smartfona. Mobilna platforma zyskuje na popularności wśród użytkowników, także na pewno wszelkie powiadamianie o możliwości egzekucji w praktycznie każdym miejscu z dostępem do internetu jest imponujące.

W jakim kierunku będzie rozwijać się trading?

Moim osobistym zdaniem w kierunku wyższej kultury tradingowej. UE oraz regulatorzy lokalni poczynili wielkie postępy na drodze wyznaczania wysokich standardów, którym muszą sprostać zarówno firmy brokerskie, jak i klienci. Spowoduje to zaszczepienie większej świadomości, wzrost jakości oferowanych usług/produktów oraz bardziej przyjaznego środowiska handlowego tak dla inwestorów, jak i firm działających w tym sektorze. Najlepsi będą odgrywali znaczącą rolę na rynku, osobiście wierzę, iż firma Vestle będzie wśród nich.

Artykuł powstał we współpracy z Vestle

Materiały zawarte w tym dokumencie zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD, są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków, poprzez dźwignę finansową. 88% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z Vestle. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby