KNF zalegalizowała elektroniczny pieniądz. To pierwsza taka decyzja w Polsce

KNF wydał pierwsze pozwolenie na e-pieniądz firmie Billon
KNF wydał pierwsze pozwolenie na e-pieniądz firmie Billon fot. materiały prasowe
Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na wprowadzenie przez firmę Billon pieniądza elektronicznego. To pierwsze tego typu zezwolenie w Polsce, dzięki któremu e-pieniądz będzie mógł świadczyć szereg usług płatniczych.


Licencja nadana firmie umożliwia jej klientom prowadzenie rachunku elektronicznego, w tym także dokonywanie transakcji, wysyłanie przelewów, wymianę walut, czy też wydawanie instrumentów płatniczych. Większość tych działań zostanie dokonana za pośrednictwem wspomnianego e-pieniądza, wydawanego przez firmę.

Ten elektroniczny pieniądz został oparty na technologii blockchain, która jest podstawą funkcjonowania kryptowalut. Należy jednak zaznaczyć, że Billon, kryptowalutą nie jest. Działa on za to jak alternatywa dla tradycyjnej bankowości elektronicznej, która niestety potrafi zawodzić. Taki pieniądz daje użytkownikom możliwość przechowywanie środków pieniężnych na urządzeniu osobistym i dokonywanie nim transakcji płatniczych. Poza tym jest idealnym rozwiązaniem dla korporacji, chcących obniżyć koszty obrotu pieniężnego. Wraz z rejestracją rachunku w systemie blockchain, firma staje się sama w sobie bankiem, dlatego nie potrzebuje pośredników, ponieważ ma kontrolę nad obiegiem pieniądza. Dodatkowo transakcje dokonywane za pośrednictwem Billona opierają się o walutę narodową, dlatego przewalutowanie nie powinno stanowić problemu.

- Licencja instytucji pieniądza elektronicznego to milowy krok w rozwoju Billona. Dzięki zezwoleniu będziemy mogli oferować firmom na terenie całej Europy w formacie B2B2C cały szereg rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego - komentuje Wojtek Kostrzewa, prezes Grupy Billon.


Billon to polsko-brytyjski fintech, który na początku planuje wykorzystać otrzymaną licencję na swoim rodzimym rynku. Natomiast samo zezwolenie umożliwia firmie wprowadzenie swoich rozwiązań na terenie całej Unii Europejskiej. To dzięki paszportyzacji, która funkcjonuje jako zawiadomienie wysyłane przez KNF do analogicznych organów, działających w pozostałych państwach członkowskich. Dzięki temu obywatele krajów Unii Europejskiej dostaną możliwość legalnego posługiwania się e-pieniądzem.

Sam wniosek o licencję został złożony w sierpniu 2018 roku. Do momentu jego zatwierdzenia, firma przeszła przez proces licencyjny, w którym wykazała zgodność swojej technologii DLT z regulacjami oraz potwierdziła najwyższy stopień bezpieczeństwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.