KNF zalegalizowała elektroniczny pieniądz. To pierwsza taka decyzja w Polsce

KNF wydał pierwsze pozwolenie na e-pieniądz firmie Billon
KNF wydał pierwsze pozwolenie na e-pieniądz firmie Billon fot. materiały prasowe
Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na wprowadzenie przez firmę Billon pieniądza elektronicznego. To pierwsze tego typu zezwolenie w Polsce, dzięki któremu e-pieniądz będzie mógł świadczyć szereg usług płatniczych.


Licencja nadana firmie umożliwia jej klientom prowadzenie rachunku elektronicznego, w tym także dokonywanie transakcji, wysyłanie przelewów, wymianę walut, czy też wydawanie instrumentów płatniczych. Większość tych działań zostanie dokonana za pośrednictwem wspomnianego e-pieniądza, wydawanego przez firmę.

Ten elektroniczny pieniądz został oparty na technologii blockchain, która jest podstawą funkcjonowania kryptowalut. Należy jednak zaznaczyć, że Billon, kryptowalutą nie jest. Działa on za to jak alternatywa dla tradycyjnej bankowości elektronicznej, która niestety potrafi zawodzić. Taki pieniądz daje użytkownikom możliwość przechowywanie środków pieniężnych na urządzeniu osobistym i dokonywanie nim transakcji płatniczych. Poza tym jest idealnym rozwiązaniem dla korporacji, chcących obniżyć koszty obrotu pieniężnego. Wraz z rejestracją rachunku w systemie blockchain, firma staje się sama w sobie bankiem, dlatego nie potrzebuje pośredników, ponieważ ma kontrolę nad obiegiem pieniądza. Dodatkowo transakcje dokonywane za pośrednictwem Billona opierają się o walutę narodową, dlatego przewalutowanie nie powinno stanowić problemu.

- Licencja instytucji pieniądza elektronicznego to milowy krok w rozwoju Billona. Dzięki zezwoleniu będziemy mogli oferować firmom na terenie całej Europy w formacie B2B2C cały szereg rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego - komentuje Wojtek Kostrzewa, prezes Grupy Billon.


Billon to polsko-brytyjski fintech, który na początku planuje wykorzystać otrzymaną licencję na swoim rodzimym rynku. Natomiast samo zezwolenie umożliwia firmie wprowadzenie swoich rozwiązań na terenie całej Unii Europejskiej. To dzięki paszportyzacji, która funkcjonuje jako zawiadomienie wysyłane przez KNF do analogicznych organów, działających w pozostałych państwach członkowskich. Dzięki temu obywatele krajów Unii Europejskiej dostaną możliwość legalnego posługiwania się e-pieniądzem.

Sam wniosek o licencję został złożony w sierpniu 2018 roku. Do momentu jego zatwierdzenia, firma przeszła przez proces licencyjny, w którym wykazała zgodność swojej technologii DLT z regulacjami oraz potwierdziła najwyższy stopień bezpieczeństwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.