Kaczyński narzekał na strefę euro. A paliwo w Polsce jest już droższe niż w Niemczech

W Niemczech da się zatankować taniej, niż w Polsce.
W Niemczech da się zatankować taniej, niż w Polsce. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Porównanie cen paliw na jednej ze stacji Orlen i na stacji sieci Shell w Niemczech podbija internet. Okazuje się, że u naszych zachodnich sąsiadów da się zatankować taniej, niż w Polsce. To nie wszystko – Niemcy mają też niższy VAT na paliwo. U nas wynosi on 23 proc., w Niemczech – 19 proc.


Zdjęcie wrzucone na Twittera przez jednego z użytkowników pokazuje dwa paragony za olej napędowy. Oba zostały wystawione w przeciągu kilku godzin, przy tej samej trasie. Z tą różnicą, że jeden jej odcinek znajduje się w Niemczech, drugi w Polsce – chodzi o trasę A2.

W niemieckim Fürstenwalde na stacji Shell paliwo kosztowało 1,29 euro za litr, a więc w przeliczeniu na złotówki około 5,50 zł. Tymczasem na stacji Orlenu w Gnilcu, olej napędowy kosztował 5,83 zł za litr.Internauci momentalnie skojarzyli to porównanie z niedawnymi słowami Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiadał, że strefie euro i cenom w tej walucie musimy powiedzieć zdecydowane „nie”.

Kto ma wpływ na ceny paliw?
Inni wychwycili przy okazji fakt, że olej napędowy w Polsce jest obłożony 23-procentowym VAT-em, zaś w Niemczech – 19-procentowym. Tu z kolei przywołują słowa premiera Morawieckiego, który rok temu próbował wytłumaczyć, że rządzący nie mają wpływu na ceny paliwa. Warto także pamiętać, że jesienią zeszłego roku Orlen był podejrzewany o sztuczne zaniżanie cen na stacjach, zbliżały się bowiem wybory samorządowe. Podwyżki mogły więc osłabić poparcie dla PiS.


Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że stacje położone są przy autostradzie. W Polsce pewnym przykrym standardem jest to, że ceny paliw na takich stacjach są ponadprzeciętnie wysokie. W bardziej "normalnych" warunkach, paliwo w Polsce jest nieco tańsze niż w Niemczech.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych