"Autoryzuj PIT przelewem", czyli oszuści atakują po raz kolejny. Można stracić pieniądze z konta

Możliwość składania PITów przez internet to również okazja dla oszustów
Możliwość składania PITów przez internet to również okazja dla oszustów Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Koniec sezonu składania zeznań podatkowych to także żniwa dla oszustów. Tym razem wysyłają oni SMSy, w których przekonują do wpłacenia złotówki w celu autoryzacji PIT. - Te wiadomości nie przychodzą od nas - zapewnia Ministerstwo Finansów.


"W Twojej deklaracji PIT brakuje autoryzowanego podpisu" - takie SMSy otrzymali czytelnicy serwisu money.pl. W dalszej części wiadomości, ofiara przekonywana jest, że brak rzekomego podpisu może skutkować karami finansowymi.

Wiadomości były wysyłane pod koniec kwietnia i na początku maja. Wiadomość zawierała też link do strony internetowej. Po kliknięciu przycisku "Rezygnuj" jesteśmy przenoszeni na serwis udający serwis do płatności internetowych.

Tam będziemy mieć możliwość podania danych albo naszej karty płatniczej, albo zostaniemy przekierowani na kolejną podrobioną stronę, tym razem należącą do banku. Na stronie banku będziemy musieli podać swoje dane do logowania.

Wystarczy chwila nieuwagi
W tym czasie przestępcy wpisane przez nas dane będą automatycznie wrzucać na stronę logowania realnego banku. Będą próbowali wykonać przelew na swoje konta, więc dostaniemy SMS z banku z prośbą o potwierdzenie transakcji. Chwila nieuwagi i środki z konta znikają.

Konto najprawdopodobniej będzie należało do "słupa". Potem mogą zostać przeznaczone na przykład na zakup kryptowalut. Dzięki temu przestępcy bez większego trudu będą mogli pobrać pieniądze.

Ministerstwo informuje, że nigdy nie kontaktuje się w ten sposób z podatnikami. - Nigdy nie przekazujemy sms-em informacji o konieczności jakiejś zapłaty. A już zwłaszcza nie wysyłamy takich wiadomości, w których są linki przekierowujące na inne strony - tłumaczy w rozmowie z money.pl rzecznik resortu Paweł Jurek.


Przestępcy bazują na strachu
Ten sposób oszustwa jest dość aktualnie popularny. Przestępcy wkręcają nas i straszą na początku takiej wiadomości, byśmy przestali myśleć racjonalnie. Pomaga im fakt, że skarbówka nie jest instytucją szczególnie kochaną przez rodaków.

Kilka miesięcy temu inna grupa oszustów próbowała na podobnej zasadzie wyłudzić dane do logowania do kont mailowych. Resort finansów zaalarmował w tej sprawie prowadzony pod egidą ABW Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.