Fiskus domaga się zapłacenia wyższego VAT-u od hamburgerów. I to dawno zjedzonych

Fiskus żąda 130 mln zł oraz kilkudziesięciu milionów odsetek od franczyzobiorców sieci McDonald’s
Fiskus żąda 130 mln zł oraz kilkudziesięciu milionów odsetek od franczyzobiorców sieci McDonald’s Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
W 2016 roku stawka podatku na dania na wynos wzrosła z 5 do 8 procent. Dziś okazuje się, że fiskus żąda dopłaty za wcześniejszy okres – czyli próbuje zastosować prawo wstecz. Tylko franczyzobiorcy sieci McDonald’s mają do zapłacenia 130 mln zł podatku i kilkadziesiąt milionów odsetek.


O sprawie pisze Rzeczpospolita. Sytuacja jest dziwna – uważają przedsiębiorcy. Do 2016 roku urzędy skarbowe twierdziły, że podatek od dań na wynos powinien wynosić 5 proc. i taką stawkę bez oporów pobierały.

Po zmianie przepisów wzrosła ona o 3 procent a fiskus żąda od przedsiębiorców, by dopłacili brakujące 3 proc. za okres przez zmianą. Ba – to klienci barów płacili owe 5 proc. podatku, więc właściciele biznesów gastronomicznych różnicę musieliby dopłacić z własnej kieszeni.

Jedna sieć na celowniku
Dziennikarze twierdzą, że fiskus domaga się pieniędzy np. od franczyzobiorców sieci McDonald’s. W całym kraju żąda od nich 130 mln zł oraz kilkudziesięciu milionów odsetek.

– Takie praktyki są ewidentnie sprzeczne z konstytucją dla biznesu – zżyma się Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, cytowany przez RP.pl.

W sprawie interweniował też urząd rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że fiskus nie tylko wstecznie stosuje podwyższony podatek, to jeszcze postępowania są prowadzone – jak przyznają sami przedsiębiorcy – w opresyjnej atmosferze.

Na dodatek fiskus różnie traktuje różne sieci. KFC bez problemu wciąż stosuje stawkę 5 proc., a do niedawna tak robił też Orlen – pisze Rzeczpospolita.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.