Fiskus domaga się zapłacenia wyższego VAT-u od hamburgerów. I to dawno zjedzonych

Fiskus żąda 130 mln zł oraz kilkudziesięciu milionów odsetek od franczyzobiorców sieci McDonald’s
Fiskus żąda 130 mln zł oraz kilkudziesięciu milionów odsetek od franczyzobiorców sieci McDonald’s Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
W 2016 roku stawka podatku na dania na wynos wzrosła z 5 do 8 procent. Dziś okazuje się, że fiskus żąda dopłaty za wcześniejszy okres – czyli próbuje zastosować prawo wstecz. Tylko franczyzobiorcy sieci McDonald’s mają do zapłacenia 130 mln zł podatku i kilkadziesiąt milionów odsetek.


O sprawie pisze Rzeczpospolita. Sytuacja jest dziwna – uważają przedsiębiorcy. Do 2016 roku urzędy skarbowe twierdziły, że podatek od dań na wynos powinien wynosić 5 proc. i taką stawkę bez oporów pobierały.

Po zmianie przepisów wzrosła ona o 3 procent a fiskus żąda od przedsiębiorców, by dopłacili brakujące 3 proc. za okres przez zmianą. Ba – to klienci barów płacili owe 5 proc. podatku, więc właściciele biznesów gastronomicznych różnicę musieliby dopłacić z własnej kieszeni.

Jedna sieć na celowniku
Dziennikarze twierdzą, że fiskus domaga się pieniędzy np. od franczyzobiorców sieci McDonald’s. W całym kraju żąda od nich 130 mln zł oraz kilkudziesięciu milionów odsetek.

– Takie praktyki są ewidentnie sprzeczne z konstytucją dla biznesu – zżyma się Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, cytowany przez RP.pl.

W sprawie interweniował też urząd rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że fiskus nie tylko wstecznie stosuje podwyższony podatek, to jeszcze postępowania są prowadzone – jak przyznają sami przedsiębiorcy – w opresyjnej atmosferze.

Na dodatek fiskus różnie traktuje różne sieci. KFC bez problemu wciąż stosuje stawkę 5 proc., a do niedawna tak robił też Orlen – pisze Rzeczpospolita.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić