Wyrok w zawiasach i zakaz pełnienia funkcji. A prezydent Krakowa dał jej dyrektorski stołek

Dlaczego prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, dał dyrektorski stołek kobiecie skazanej za fałszowanie dokumentacji?
Dlaczego prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, dał dyrektorski stołek kobiecie skazanej za fałszowanie dokumentacji? Foto: Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Krakowska spółka ciepłownicza stała się ostoją osób, dla które nie powinny w niej pracować – donosi Wyborcza. Jej prezesem została pani skazana za preparowanie fałszywych dokumentów z okazji wizyty papieża. W MPEC do niedawna pracowała też partnerka członka innej miejskiej spółki – to zaś niezgodne z prawem.


O kobiecie pełniącej poważne funkcje w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej piszą w krakowskiej Gazecie Wyborczej Aleksander Gurgul i Monika Waluś. Sprawa dotyczy Iwony Król – została skazana na 19 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Również przez 3 lata nie wolno jej pełnić funkcji kierowniczych w administracji publicznej.


Kim jest Iwona Król?
Była kiedyś wicedyrektorem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Podczas wizyty papieża (i to poprzedniego – Benedykta XVI) fałszowała dokumentację związaną z wyborem firmy odpowiedzialnej za obsługę wydarzenia i przyczyniła się do zawyżenia kosztów o kilkaset tysięcy złotych.


ZIKiT przekształcił się później w Zarząd Inwestycji Miejskich, a Iwona Król dostała od prezydenta miasta, Jacka Majchrowskiego, stanowisko szefowej tej instytucji. Po wyroku, który zapadł w marcu tego roku, musiała odejść ze stanowiska.

Dziennikarze odkryli, że niedługo była na bezrobociu. Właśnie została dyrektorem i koordynatorem inwestycji w krakowskim MPEC.

Miejskie służby prasowe twierdzą, że ma ona kompetencje i doświadczenie w prowadzeniu inwestycji i że prezydent Majchrowski chciał, by nadal pracowała dla miasta. A zakaz nie obejmuje pracy w spółkach komunalnych, więc wszystko jest w porządku.

Gazeta Krakowska przypomina też, że wyrok nie jest nieprawomocny, a rozprawa apelacyjna ruszyła na początku grudnia 2018 roku. Zdaniem władz miasta, obecnie nie ma więc przeszkód, aby Iwona Król pełniła funkcję kierowniczą w miejskiej jednostce.

Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa
Co ciekawe, Jacek Majchrowski jest najdłużej urzędującym prezydentem w historii miasta, pełni tę funkcję od 2002 roku, za każdym razem wygrywając wybory ze sporą przewagą. Trudno mu też zarzucić nieznajomość prawa – jest bowiem profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesorem nauk prawnych.


Ale nie jest to pierwsza dziwna sytuacja w Krakowie pod jego rządami. Media wiele razy informowały o tym, że ludzie z otoczenia Majchrowskiego bywają zamieszani w różne afery. Najgłośniej było bodaj o Janie Tajsterze, czyli byłym szefie Iwony Król z czasów ZIKiT-u. To bohater wielu głośnych krakowskich afer dotyczących korupcji, mobbingu czy molestowania pracownic.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.