Z wygranej w Eurojackpot najbardziej ucieszy się... fiskus. Zgarnie miliony złotych podatku

Z wygranej najbardziej ucieszy się... fiskus
Z wygranej najbardziej ucieszy się... fiskus robson309 / 123rf.com
To był bardzo szczęśliwy piątek dla mieszkańca Polski. W losowaniu Eurojackpot wygrał prawdziwie kosmiczną sumę. Jak się jednak okazuje, na dzień dobry będzie się on musiał pożegnać z blisko 20 milionami wygranej. Te zgarnie urząd skarbowy.


Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym podatek w wysokości 10 proc. trzeba zapłacić od wygranej w grach losowych. Nie ma znaczenia, czy wygrana miała miejsce w Polsce czy Unii Europejskiej - przypomina serwis money.pl.

Na szczęście umowa z Unią Europejską sprawia, że zwycięzca nie będzie musiał wpłacać tych pieniędzy na konto skarbówki samodzielnie. Podatek pobierany jest ryczałtem i pomniejsza automatycznie wygraną. Co więcej, nie trzeba go będzie podawać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Przepisy podatkowe dotknęły zwycięzcę loterii, ponieważ jego nagroda przekroczyła 760 złotych - jeśli wygramy coś o niższej wartości, nie będzie trzeba odprowadzać od tego podatku. Również wygrane w konkursach naukowych czy sportowych są z podatku zwolnione.


Rekordowa wygrana Polaka
W piątek najwyższą nagrodę w Eurojackpot w wysokości 90 milionów euro (390 milionów złotych) zgarnęły aż dwie osoby. Wśród nich jest również Polak. Mieszkaniec naszego kraju zaznaczył zwycięskie numery 7, 15, 19, 42 oraz 3 i 8 i wygrał aż 193 396 500 złotych! Główną nagrodą podzielił się z mieszkańcem Niemiec.

Do tej pory najwyższa wygrana to »szóstka« w Lotto warta 36 726 210,20 zł, trafiona w 2017 roku w Skrzyszowie" – czytamy na stronie Lotto, które zajmuje się obsługą loterii od 2017 roku.

Losowanie kuponów jednej z najpopularniejszych europejskich loterii odbywa się w każdy piątkowy wieczór w Helsinkach. Wybieranych jest 5 z puli 50 liczb lub 2 z puli 10. Wygrywają osoby, które wytypują poprawnie co najmniej 2 z 50 liczb i 1 z puli 10. Najniższa wygrana wynosi kilka euro. Minimalna kwota do wygrania dla tych, którzy trafią wszystkie numery, wynosi 10 mln euro.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.