Kościół na Mazowszu zgarnął większość pieniędzy na ochronę zabytków. Dostaną 13 milionów zł

Remonty zabytkowych kościołów w woj. mazowieckim pochłoną większość dotacji na zabytki
Remonty zabytkowych kościołów w woj. mazowieckim pochłoną większość dotacji na zabytki Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Wojewódzki konserwator zabytków na Mazowszu przyznał właśnie dotacje na ochronę zabytków. Okazuje się, że większość środków – trzy czwarte budżetu – otrzymały instytucje kościelne: parafie i klasztory. Skąd taka dysproporcja?


Dotacje przyznane na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków analizuje dziś Gazeta Wyborcza. Dofinansowanie otrzymało łącznie 119 wnioskodawców z całego Mazowsza. Cała pula przeznaczona na ochronę zabytków wynosiła 17 milionów złotych.

Dwie największe dotacje – odpowiednio 800 i 750 tys. zł – dostały parafie w Kleczkowie i Krasnem. Pierwsza zleci konserwację średniowiecznego muru przy kościele, druga odświeży i zabezpieczy historyczne nagrobki i epitafia znajdujące się w prezbiterium.

W czołówce najwyższych (powyżej 500 tys. zł) dotacji jest tylko jedna instytucja świecka. Gmina Pułtusk dostanie 600 tys. zł na zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie zabytkowej wieży ratuszowej.

Nie ma w tym polityki, tylko statystyka
Tomasz Urzykowski z Wyborczej zapytał konserwatora zabytków skąd wzięła się tak duża dysproporcja między dotacjami dla instytucji kościelnych a prywatnych i samorządowych. Urząd odpowiedział, że po prostu dostał najwięcej wniosków o dotacje na ochronę obiektów sakralnych i ich otoczenia. Było to 191 na 299 wszystkich złożonych wniosków.


Konserwator dodaje, że przyznanie dotacji na prace przy zabytku wynika z obiektywnych czynników, które komisja dotacyjna brała pod uwagę, analizując dany przypadek.

– Najważniejszymi elementami oceny każdego wniosku był jego stan techniczny, wiek, wartość historyczna, naukowa i artystyczna, publiczna dostępność, wkład własny oraz zaangażowanie wnioskodawcy w podejmowanie działań dla zachowania zabytku w latach ubiegłych. Wybrane do dotowania obiekty sakralne posiadają bardzo wysoką wartość zabytkową – twierdzą przedstawiciele urzędu.

Faktem jest, że w Polsce stoi wiele zabytkowych obiektów sakralnych, które wymagają pilnej renowacji jak choćby gdański kościół św. Mikołaja.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.