Kościół na Mazowszu zgarnął większość pieniędzy na ochronę zabytków. Dostaną 13 milionów zł

Remonty zabytkowych kościołów w woj. mazowieckim pochłoną większość dotacji na zabytki
Remonty zabytkowych kościołów w woj. mazowieckim pochłoną większość dotacji na zabytki Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Wojewódzki konserwator zabytków na Mazowszu przyznał właśnie dotacje na ochronę zabytków. Okazuje się, że większość środków – trzy czwarte budżetu – otrzymały instytucje kościelne: parafie i klasztory. Skąd taka dysproporcja?


Dotacje przyznane na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków analizuje dziś Gazeta Wyborcza. Dofinansowanie otrzymało łącznie 119 wnioskodawców z całego Mazowsza. Cała pula przeznaczona na ochronę zabytków wynosiła 17 milionów złotych.

Dwie największe dotacje – odpowiednio 800 i 750 tys. zł – dostały parafie w Kleczkowie i Krasnem. Pierwsza zleci konserwację średniowiecznego muru przy kościele, druga odświeży i zabezpieczy historyczne nagrobki i epitafia znajdujące się w prezbiterium.

W czołówce najwyższych (powyżej 500 tys. zł) dotacji jest tylko jedna instytucja świecka. Gmina Pułtusk dostanie 600 tys. zł na zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie zabytkowej wieży ratuszowej.

Nie ma w tym polityki, tylko statystyka
Tomasz Urzykowski z Wyborczej zapytał konserwatora zabytków skąd wzięła się tak duża dysproporcja między dotacjami dla instytucji kościelnych a prywatnych i samorządowych. Urząd odpowiedział, że po prostu dostał najwięcej wniosków o dotacje na ochronę obiektów sakralnych i ich otoczenia. Było to 191 na 299 wszystkich złożonych wniosków.


Konserwator dodaje, że przyznanie dotacji na prace przy zabytku wynika z obiektywnych czynników, które komisja dotacyjna brała pod uwagę, analizując dany przypadek.

– Najważniejszymi elementami oceny każdego wniosku był jego stan techniczny, wiek, wartość historyczna, naukowa i artystyczna, publiczna dostępność, wkład własny oraz zaangażowanie wnioskodawcy w podejmowanie działań dla zachowania zabytku w latach ubiegłych. Wybrane do dotowania obiekty sakralne posiadają bardzo wysoką wartość zabytkową – twierdzą przedstawiciele urzędu.

Faktem jest, że w Polsce stoi wiele zabytkowych obiektów sakralnych, które wymagają pilnej renowacji jak choćby gdański kościół św. Mikołaja.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.