Pietruszka za 25 zł to jeszcze nic. Maliny dobijają do 50 zł, poziomki do 150, a ceny na razie nie spadną

Ceny warzyw i owoców w 2019 r. poszły w górę.
Ceny warzyw i owoców w 2019 r. poszły w górę. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
W 2014 roku elitarne podobno były ośmiorniczki. Pięć lat później ekstrawagancją są czereśnie, poziomka i pietruszka – ironizuje użytkowniczka Twittera, która na przydomowym bazarku odkryła, że za kilogram poziomki musiałaby zapłacić 150 zł. Rolnicy horrendalne ceny warzyw i owoców tłumaczą wzrostem popytu i spadkiem podaży oraz ekstremalną pogodą, zaś analitycy przewidują, że wysokie ceny utrzymają się aż do jesieni.


Kilogram truskawek za 15 zł, malin za 50 zł, czereśni - 70 zł, a poziomek - 150 zł. Cena kilograma bobu dobija 100 zł. Takie ceny za owoce i warzywa obserwują w warzywniakach Polacy. W przypadku warzyw nie jest lepiej - cena kapusty jest siedem razy droższa niż w zeszłym roku, cebuli odnotowała ponad trzykrotny wzrost, a pietruszka jest droższa o 41 proc. rok do roku.

Z jednej strony trudno dziwić się takim cenom letnich owoców i warzyw gruntowych pod koniec maja. Jednak z drugiej są przesłanki, że wysokie ceny jeszcze trochę się utrzymają.

Dlaczego tak drogo?
Jak wyjaśniają analitycy Credit Agricole i PKO Bank Polski w rozmowie z portalem dziennik.pl, główną przyczyną podwyżek cen w drugim kwartale 2019 r. są wyczerpujące się zapasy i niska konkurencja ze strony warzyw tegorocznych. Wzrost cen warzyw gruntowych był również podyktowany spadkiem produkcji na rynku krajowym o ponad 10 proc. rok do roku, co wynikało głównie z suszy.

– Wysoki poziom cen utrzyma się prawdopodobnie do połowy 2019, czyli do momentu pojawienia się większej podaży warzyw z nowych zbiorów. Późniejsze wysiewy warzyw gruntowych z uwagi na przesuszenie gleby, mogą oddalić w czasie oczekiwane obniżki – mówi w rozmowie z portalem Mariusz Dziwulski, analityk PKO BP.


– Zakładając jednak plony na poziomie średniej wieloletniej, należy spodziewać się głębszego spadku cen warzyw jesienią 2019 r. – dodaje.

Popyt, podaż i pogoda
Producenci warzyw w rozmowie z Radiem Szczecin przyznają, że wysokie ceny ich produktów są spowodowane wzrastającym popytem, malejącą podażą i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Ubiegły rok był bardzo suchy, teraz południe i południowy-wschód Polski zmagają się z ulewami.

Jak informowaliśmy w INNPoland.pl, sprzedawcy warzyw sprzedają pietruszkę nawet za 25 zł za kilogram. Za kilogram starej marchewki trzeba zapłacić 3,5 zł, a za główkę kapusty - ok 10 zł. Z powodu horrendalnych cen dochodzi do dantejskich scen w sklepach - w Lidlu klienci pobili się o młodą kapustę za połowę ceny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.