Obniżyli klientom ceny prądu, choć nie musieli. Może ich to kosztować 200 mln zł

Wyjście przed szereg może nie wyjść Enerdze na dobre. Zbyt wcześnie obniżyła ceny prądu i może sporo na tym stracić.
Wyjście przed szereg może nie wyjść Enerdze na dobre. Zbyt wcześnie obniżyła ceny prądu i może sporo na tym stracić. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Ustawa zamrażająca ceny energii jeszcze nie jest gotowa, a Energa wychodzi przed szereg i wprowadza obniżki. Tymczasem Ministerstwo Energii nie zdążyło nawet wprowadzić niezbędnych rozporządzeń wykonawczych obejmujących rekompensaty.


Grupa obniżyła klientom ceny prądu, a nie musiała
Stracić na tym może ponad 200 mln zł – donosi "Puls Biznesu". Dziennik sugeruje, że rozporządzeniu do tzw. ustawy prądowej nie przewidziano rekompensat za wcześniejsze wprowadzenie warunków ustawy.

Gdyby przypuszczenia okazały się słuszne, to Energa może mieć spory problem. Tymczasem ta kwestia jest przedmiotem sporu między Ministerstwem Energii a Komisją Europejską.

Ustawa wprowadza zamęt, a dobrego rozwiązania nie widać
Natomiast nie zanosi się na to, że ustawa prędko poprawi rosnące ceny prądu. W połowie miesiąca informowaliśmy, że w resorcie energii trwała gorączka organizacyjna. Ministerstwo stara się zapanować nad chaosem, jaki stworzyła ustawa o cenach prądu.

W kwietniu pisaliśmy w INNPoland.pl o rosnących cenach prądu w Polsce. Interwencja rządu nie zmniejszyła cen energii na dobre, lecz tylko przesunęła podwyżkę o rok.

W 2020 za prąd możemy płacić o 30 – 50 proc. więcej niż dziś. W 2018 roku ceny prądu mieliśmy wyższe niż Niemcy i Szwedzi.

Ta sytuacja ma związek z drożejącymi uprawnieniami do emisji CO2. To opłaty, jakie muszą ponosić elektrownie i inne firmy emitujące dwutlenek węgla. Mają więc wybór – płacić te swoiste kary albo inwestować w ograniczanie emisji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł