Będzie niższy PIT dla wszystkich? Zmiany w podatkach po dymisji Teresy Czerwińskiej

Czerwińska pożegna się z posadą ministra finansów. Jej odejście oznacza niższy PIT i rozszerzenie programu PIT zero dla młodych.
Czerwińska pożegna się z posadą ministra finansów. Jej odejście oznacza niższy PIT i rozszerzenie programu PIT zero dla młodych. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Podatek obniżony do 17 proc. dla każdego oraz rozszerzenie „PIT zero dla młodych” również na umowy o dzieło, to następstwa odejścia minister finansów. Zrealizuje się wizja Morawieckiego.


Teresa Czerwińska miała inną wizję zmian w PIT. Gdyby ta się spełniła, to podatek nie zostałby obniżony do 17 proc., a jedynie wprowadzono by próg dochodowy podlegający obniżce – podaje „Gazeta Prawna”. Z kolei zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia obejmowałby jedynie umowy o pracę.

Kolejna różnica to czas wprowadzenia zmian. Minister chciała, by weszły w życie z początkiem 2020 roku, z wyjątkiem okrojonego zerowego PIT, który miał obowiązywać od października br. Natomiast Morawiecki miał chcieć wprowadzić wszystkie zmiany już tej jesieni.

Teraz, gdy pojawiły się głosy o dymisji minister, do łask wraca pierwotny pomysł zaproponowany przez Morawieckiego. Zdaniem dziennika pochłonie on więcej funduszy. Już uboższa wersja zaproponowana przez Czerwińską oznaczała wydatek rzędu 10 mld zł.

Dymisja Teresy Czerwińskiej
Teresa Czerwińska najprawdopodobniej pożegna się z polityką i wyląduje w dużym europejskim banku.

EBI jest instytucją działającą pod kuratelą Unii Europejskiej i udziela kredytów długoterminowych państwom członkowskim. Mówi się, że obecna minister finansów zostanie wiceprezesem tej instytucji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.