Będzie niższy PIT dla wszystkich? Zmiany w podatkach po dymisji Teresy Czerwińskiej

Czerwińska pożegna się z posadą ministra finansów. Jej odejście oznacza niższy PIT i rozszerzenie programu PIT zero dla młodych.
Czerwińska pożegna się z posadą ministra finansów. Jej odejście oznacza niższy PIT i rozszerzenie programu PIT zero dla młodych. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Podatek obniżony do 17 proc. dla każdego oraz rozszerzenie „PIT zero dla młodych” również na umowy o dzieło, to następstwa odejścia minister finansów. Zrealizuje się wizja Morawieckiego.


Teresa Czerwińska miała inną wizję zmian w PIT. Gdyby ta się spełniła, to podatek nie zostałby obniżony do 17 proc., a jedynie wprowadzono by próg dochodowy podlegający obniżce – podaje „Gazeta Prawna”. Z kolei zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia obejmowałby jedynie umowy o pracę.

Kolejna różnica to czas wprowadzenia zmian. Minister chciała, by weszły w życie z początkiem 2020 roku, z wyjątkiem okrojonego zerowego PIT, który miał obowiązywać od października br. Natomiast Morawiecki miał chcieć wprowadzić wszystkie zmiany już tej jesieni.

Teraz, gdy pojawiły się głosy o dymisji minister, do łask wraca pierwotny pomysł zaproponowany przez Morawieckiego. Zdaniem dziennika pochłonie on więcej funduszy. Już uboższa wersja zaproponowana przez Czerwińską oznaczała wydatek rzędu 10 mld zł.

Dymisja Teresy Czerwińskiej
Teresa Czerwińska najprawdopodobniej pożegna się z polityką i wyląduje w dużym europejskim banku.

EBI jest instytucją działającą pod kuratelą Unii Europejskiej i udziela kredytów długoterminowych państwom członkowskim. Mówi się, że obecna minister finansów zostanie wiceprezesem tej instytucji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.