30 lat od transformacji. "Gospodarczo to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej"

Polska powoli wjeżdża do zachodniej ligi. Gospodarcze podsumowanie 30 lat od transformacji ustrojowej.
Polska powoli wjeżdża do zachodniej ligi. Gospodarcze podsumowanie 30 lat od transformacji ustrojowej. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Z okazji okrągłej rocznicy, Polski Instytut Ekonomiczny podsumował 30 lat gospodarczych zmian w naszym kraju. Werdykt? "Polska zbliża się do standardów zachodnich". – Z gospodarczego punktu widzenie, ostatnie 30 lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


Zmiany jakościowe w Polsce
W opracowaniu poruszono szereg tematów, nie tylko związanych bezpośrednio z polityką gospodarczą państwa, ale też ze sprawami społecznymi, jak wykształcenie, sytuacja mieszkaniowa obywateli czy długość życia.

– Porównując się do sytuacji z czerwca 1989 r. możemy zaobserwować szereg zmian jakościowych, które nastąpiły we wszystkich strefach życia publicznego. Z gospodarczego punktu widzenia, ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

I tak w raporcie czytamy, że krajowy eksport rozrósł się do nieznanych wcześniej poziomów. Z pułapu 19 mld dol. w 1990 r. do 262 mld dol. w 2018 r. PKB wzrósł dwuipółkrotnie. Wzrosły dochody gospodarstw domowych (o 96 proc.,), jak również zadłużenie - z 2,3 proc. PKB w 1995 r. do 35,6 proc. PKB w 2017 r.

Polacy żyją dłużej - Polki o niemal sześć lat (81,8 lat), Polacy o osiem (74 lata). Co czwarty z nas ma wykształcenie wyższe, mamy więcej lekarzy, studentów, lepszy system edukacji i służbę zdrowia.


Mieszkania i infrastruktura
Poprawie uległa sytuacja mieszkaniowa Polaków. W 1995 r. oddano do użytku niemal 150 tys. mieszkań w całym kraju, w 2017 r. - 178 tys. Do dyspozycji mamy też większe przestrzenie. Przeciętny mieszkaniec wsi zajmował w 1995 r. 96,8 m. kw, dziś zajmuje 130,5 m kw. Wskaźnik ten dla mieszkańców miast wynosi odpowiednio: 63,9 m kw i 73,6 m kw.

Znacząco rozbudowano infrastrukturę, choć w tym przypadku kolejarze nie mają powodów do zachwytu, bo łączna długość eksploatowanych linii kolejowych zelektryfikowanych nie wzrosła zbyt imponująco. Lepiej jest na drogach. 159 tys. km dróg o twardej nawierzchni w 1989 r. wobec 300 tys. km w 2017 r. Cieszą szczególnie drogi ekspresowe i autostrady, których wtedy nie było w ogóle.

Cały raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeczytasz tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.