Zalecenie KE dla Polski. Chcą, żebyśmy później przechodzili na emeryturę

KE zaleca Polsce zwiększenie wieku emerytalnego i aktywizację zawodową osób starszych. Ma to podnieść ich jakość życia.
KE zaleca Polsce zwiększenie wieku emerytalnego i aktywizację zawodową osób starszych. Ma to podnieść ich jakość życia. Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Komisja Europejska uważa, że Polska powinna podjąć działania, które zapewnią adekwatną wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych. Ma to znaczenie dla polskiego rynku pracy, ale także dla wzrostu PKB. Zdaniem komisji w tym celu należy stworzyć system podwyższający rzeczywisty wiek emerytalny.


Bruklsela 5 maja opublikowała zalecenia rady dla krajów Unii Europejskiej. Szczególnie interesująca wydaje się sugestia dla polskiego rządu. KE uważa, że konieczne dla polskiej polityki gospodarczej jest wprowadzenie reformy, zgodnie z którą Polacy poczekają dłużej na emeryturę.

Co więcej, jak uważa komisja, aby system emerytalny był stabilniejszy, trzeba zwiększyć uczestnictwo osób starszych w rynku pracy. Wynika z tego, że seniorzy nie dość, że powinni pracować dłużej, to jeszcze dostaną swoją należność z opóźnieniem.

Jak uważa Bruksela, te wszystkie zmiany mają ogromne znaczenie dla zapewnienia adekwatnej wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych. Ma to zapobiec ubóstwu osób w starszym wieku, a przez to poprawić stabilność fiskalną systemu emerytalnego.

Minister chwali się zmianami w emeryturach
Niedawno pisaliśmy w INNPoland o zmianach w systemie emerytalnym, zapowiedzianych przez ministra inwestycji i rozwoju. Zapowiedział on, że każdy Polak będzie mógł zdecydować, gdzie trafią jego składki. Ma to być szansa na na bezpieczne oszczędzanie na emeryturę.

Jerzy Kwieciński mówił o nowym projekcie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, który już został skierowany do konsultacji. Koncepcja zakłada możliwość przeniesienia środków z z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne.

Szydło idzie po lepsze emerytury dla Polaków
Również Beata Szydło uważa, że jakość życia polskich seniorów musi zostać poprawiona. Aby uczynić dla nich świat lepszym, trzeba skupić się na ich potrzebach. Po karkołomnym zwycięstwie była szefowa rządu zapowiada, że jej priorytetem będzie walka o lepszy byt dla tej grupy społecznej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.