Polacy aż gotują się do pracy – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę ADP. Wśród pozostałych europejskich pracowników stanowimy wyjątek, ponieważ ponad połowa z nich wolałaby pracować w cyklu czterodniowym.
Polacy wolą pracę od dłuższego weekendu
Badanie „The Workforce View 2019” przeprowadzone na 10 tys. europejskich pracowników udowadnia, że Polak to człowiek pracujący. Tylko 37 proc. polskich pracowników preferowałoby mieć dłuższy weekend. Wśród Europejczyków ten wynik jest o 19 proc. wyższy.
Mniej pracy to więcej czasu na prywatne sprawy
Czterodniowy tydzień pracy według ADP mógłby zrewolucjonizować produktywność, poprawić równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym pracowników i obniżyć poziom stresu. Pomimo sporej niechęci Polaków do tego rozwiązania (63 proc.), pojawiają się też jego zwolennicy.
Najwięcej z nich jest na półmetku swojej kariery zawodowej. Stanowią oni 41 proc. i są to osoby w wieku 35-44 lat. Może to mieć związek z natłokiem obowiązków związanych z rodziną i innymi sferami życia prywatnego. Ta grupa jest nawet w stanie zgodzić się na obniżkę płac w zamian za więcej dni wolnych.
Koncepcja czterodniowego tygodnia pracy cieszy się największym uznaniem w Hiszpanii (62,6 proc.), Wielkiej Brytanii (61,2 proc.), Holandii (60,4 proc.) i Francji (60,4 proc.).
Bezrobocie w Polsce
Miesiąc temu pisaliśmy w INNPoland o tym, że ponad pięć milionów Polaków w wieku produkcyjnym jest nieaktywna zawodowo – wynika z badań BAEL. Nie pracują i nawet nie szukają pracy. Ich ponowna aktywizacja jest wyzwaniem dla urzędów pracy.
Największą grupę nieaktywnych zawodowo stanowią oczywiście emeryci. Zgodnie z najnowszymi danymi w ostatnim kwartale 2018 r. wszystkich osób nieaktywnych zawodowo było 13 mln 353 tys.
Wśród osób biernych zawodowo przeważają kobiety. Częściej, jak twierdzą, wypadają z rynku pracy z powodu prowadzenia gospodarstwa domowego. Z kolei 111 tys. mężczyzn i 142 tys. kobiet pozostawało poza rynkiem z powodu zniechęcenia bezskutecznością poszukiwań pracy.